One Hundred One Degrees Awarded at December Commencement

by Public Relations | Dec 21, 2017

Dec. 21, 2017

One hundred one students were awarded bachelor’s, master’s or doctoral degrees by Archabbot Douglas R. Nowicki, O.S.B., chancellor, and Br. Norman W. Hipps, O.S.B., president, in a traditional public ceremony which recognized the completion of their degree studies at the 13th annual December commencement ceremony of Saint Vincent College on Saturday, Dec. 16, in the Robert S. Carey Student Center. Graduates were presented by Dr. John J. Smetanka, vice president for academic affairs and academic dean. Sylvia Hill Fields was honored with the conferral of an honorary doctor of humane letters and was the principal speaker. The Benediction was given by Fr. Killian Loch, O.S.B., Director of Campus Ministry.

Graduates are grouped below according to their hometown and zip code. The degree awarded and the major area of study follow each name.

PENNSYLVANIA

ALLISON PARK (15101)                   
– Trevor Scott Hough, B.S., Marketing

ALTOONA (16601)                            
– Anna Marie Hoffman, M.S., Instructional Design and Technology

BEDFORD (15522)                           
– Derek Christian May, M.S., Nurse Anesthesia

BELLE VERNON (15012)                 
– Kelly Lynn Firda, M.S., Nurse Anesthesia
– Tyler John Frankel, B.S., Mathematics and Engineering Science

BETHEL PARK (15102)                    
– Julia Clare Rodaitis, B.S., Early Childhood Education

BLUE BELL (19422)                          
– Austin Neal Ford, B.S., Management

BOVARD (15619) 
– Devan Jacob Lardin, B.S., Public Policy Analysis

COAL CENTER (15423)
– William Cody Jenkins, M.S., Nurse Anesthesia

CONNELLSVILLE (15425)
– Sara Elizabeth Bruschi, M.S., Special Education

CORAOPOLIS (15108)
– Joseph Patrick Lach Jr., M.S., Nurse Anesthesia

CRANBERRY TOWNSHIP (16066) 
– Kevin Thomas Hein, B.A., Mathematics and Engineering Science

CURWENSVILLE (16833)
– Brooke Susan Bias, DNAP, Nurse Anesthesia Practice

DAVIDSVILLE (15928)
– Bernard James Seth III, M.S., Nurse Anesthesia

DERRY (15627)
– Lauren Nicole Campbell, B.S., Finance
– Amy Sue Hildebrand, M.S., Special Education

DUNBAR (15431)
– Angela Nicole Bailey, M.S, Special Education

ERIE (16506)
– David Joseph Kuhar, B.S., Marketing, Magna Cum Laude

EXPORT (15632)
– Tiffani Amber Cariss, B.S., Management

FOREST HILLS (15221)
– Brittany Sue McBride, M.S., Nurse Anesthesia

GREENSBURG (15601)
– Thomas F. McKee Jr., M.S., Management: Operational Excellence
– Jamie McGinnis, M.S., Nurse Anesthesia
– Kathryn Terese Michalski, M.S., Nurse Anesthesia, Award for Academic Excellence in Nurse Anesthesia
– Genna Summer Mucci, B.S., Management
– Christopher Michael Nickelson, M.S., Nurse Anesthesia
– Scott Michael Kowalewsky, M.S., Nurse Anesthesia
– John Michael Schuchert, B.S., Management
– Dominique Confer Tambellini-Singer, M.S., Special Education
– Jan Frank Timothy, B.S., Accounting
– Brian Donald Wilson, M.S., Nurse Anesthesia

INDIANA (15701)
– Grace Rebecca Williams, B.S., Psychology, Summa Cum Laude

IRWIN (15642)
– Matthew David Simkovic, B.S., Management

JEANNETTE (15644)
– Hannah Mai Anderton, M.S., Curriculum and Instruction
– Jacklynn Nichole Churchfield, B.S., Marketing
– Shavonta Deshawn Craft, B.S., Accounting
– Allyson Faith Demonte, M.S., Curriculum and Instruction
– Jeffrey T. Hutchinson, B.S., Computing and Information Science, Cum Laude
– Kathleen Ann Sullivan, M.S., Curriculum and Instruction
– Rachel Judith Anne Vogl, B.S., Psychology

JENNERSTOWN (15547)
– Katherine Elaine Shaw, M.S., Management: Operational Excellence

LATROBE (15650)
– Barbara Lynn Bobula, M.S., Management: Operational Excellence
– Debra Louise Bushey, M.S., Special Education
– Aaron Mykel Gray, B.A., Music Performance
– Caitlin Ann Guzikowski, B.A., Sociology
– Erika Ann Hudock, B.A., Communication
– Brian Joseph Hughes, M.S., Nurse Anesthesia
– Landon Quin Mouritsen, M.S., Nurse Anesthesia
– Sonia M. Peña Serrano, M.S., Nurse Anesthesia
– Nathan Alan Sager, M.S., Nurse Anesthesia
– Alexandra Salas, M.S., Nurse Anethesia
– Ishmael Andrew Solomon, M.S., Counselor Education
– Justin L. Volpe, M.S., Management: Operational Excellence

LIGONIER (15658)
– Levi Alexander Gaynor, B.A., Mathematics and Engineering Science
– Jordan Christopher Heider, B.S., Management, Magna Cum Laude
– Seth Jacob Shick, B.S., Computing and Information Science
– Jeremy David Springer, B.S., Finance

MERRITTSTOWN (15463)
– James Harvey Hogan, B.A., Graphic Design

MCKEES ROCKS (15136)
– Austin Michael Thomas, M.S., Nurse Anesthesia

MONROEVILLE (15146)
– Patrick James Matinko, M.S., Nurse Anesthesia

MOUNT PLEASANT (15666)
– Aldo Hiram Garcia, B.A., Criminology, Law and Society
– Kaleigh Crystal Lynne Niehenke, B.S., Physics
– Emily Ann Uhrin, B.S., Accounting, Magna Cum Laude

MURRYSVILLE (15668)
– Kent Vincent Flake, M.S., Nurse Anesthesia
– Stefano Andrew Marozza, M.S., Nurse Anesthesia
– Ryan Daniel Riesmeyer, M.S., Management: Operational Excellence

NATRONA HEIGHTS (15065)
– Jordan Nicole Bordonaro, B.A., Mathematics and Engineering Science, Cum Laude

NEW DERRY (15671)
– Megan Michele Grewell, M.S., Nurse Anesthesia
– Brandon Scott Maine, M.S., Nurse Anesthesia

NORTH HUNTINGDON (15642)
– Elijah James Reith, B.S., Accounting, Cum Laude
– Gregory Blake Stundon, B.A., Criminology, Law and Society

PITTSBURGH 
(15205) – Jason August Lanoy, B.S., Management
(15226) – Ashley Marie Felker-Davis, DNAP, Nurse Anesthesia Practice
(15236) – Sarah Elizabeth Copanzzi, M.S., Nurse Anesthesia

RUFFS DALE (15679)
– Tiffany Renee DeMarchi, B.S., Psychology
– Rebecca Bianchin Sullivan, DNAP, Nurse Anesthesia Practice

SALISBURY (15558)
– James Henry Jr., M.S., Counselor Education

SARVER (16055)
– Alexis Nicole Roenigk, B.A., Criminology, Law and Society, Magna Cum Laude

SEWICKLEY (15143)
– Thomas Richard Kuny, B.A., Criminology, Law and Society

SPRING CHURCH (15686)
– Jonathan David Hosack, M.S., Nurse Anesthesia

SPRING GROVE (17362)
– Kaitlyn Bailey Dudek, B.A., Studio Arts, Magna Cum Laude

WASHINGTON (15301)
– Alysse Brianne Kelly, M.S., Nurse Anesthesia
– Adam Lee Wright, M.S., Nurse Anesthesia

CONNECTICUT

NEWINGTON (06131)
– Golnara Ayn Baranik, B.S., Psychology

FLORIDA

LAKELAND (33813)
– Ninnu Sera Philip, M.S., Nurse Anesthesia

MIAMI (33193)
– Brandon Alfredo Ramirez, B.S., Management

ILLINOIS

NORTH AURORA (60542)
– Victoria Lynn Haas, B.A, History, Magna Cum Laude

MARYLAND

ELDERSBURG (21784)
– Christopher Douglas Kircher, B.S., Integrated Science

HAGERSTOWN (21742)
– Kevin Lawrence Proctor, B.A., Mathematics and Engineering Science, Magna Cum Laude

HAVRE DE GRACE (21078)
– James Author Hines Antonoplos, B.A., Mathematics and Engineering Science

KNOXVILLE (21758)
– Haley Faye Farrie, B.S., Biology and Anthropology, Magna Cum Laude

REISTERTOWN (21136)
– Scott August Luthy, B.A., Liberal Arts

UPPER MARLBORO (20772)
– Darrell Lee Burrell, B.S., Marketing

NEW YORK

CLIFTON PARK (12065)
– Justin Robert Bowman, B.S., Computing and Information Science

NORTH CAROLINA

EMERALD ISLE (28954)
– Leonard Gabriel Butta, B.S., Marketing

OHIO

EAST LIVERPOOL (43920)
– Jonathan Alan Moore, M.S., Nurse Anesthesia

NORTH RIDGEVILLE (44039)
– Garalynn Vranick Tomas, DNAP, Nurse Anesthesia Practice

UTAH

BEAVER (84713)
– Vanessa Ann Yardley, M.S., Nurse Anesthesia

VIRGINIA

MANASSAS (20112)
  – Matthew Thomas Deakins, M.S., Management: Operational Excellence

WEST VIRGINIA

MORGANTOWN (26505)
– Ashley Lea Swartz, M.S., Nurse Anesthesia

 

CHINA

NANJING JIANGSU
– Muyang Li, M.S., Management: Operational Excellence

---

Follow us on Twitter: @MySaintVincent
Like us on Facebook: http://www.facebook.com/saintvincentcollege

PR2017-447

 

Upcoming Events More