• Did You Know?
    • Saint Vincent College was the first Benedictine college in the United States, and 17 percent of our current faculty are Benedictine priests and brothers.
    • SVC offers up to $20,000 in renewable merit scholarships for high-achieving students? Click here to find out more!
Home > SVCPulse > News Archive

One Hundred and Twenty Degrees Awarded at December Commencement

Public Relations
Posted: Tuesday Dec 31, 2013

Dec. 31, 2013

One hundred and twenty students were awarded bachelor’s or master’s degrees by President Br. Norman W. Hipps, O.S.B., in a traditional public ceremony which recognized the completion of their degree studies at the 9th annual December commencement ceremony of Saint Vincent College on Saturday, Dec. 14 in the Robert S. Carey Student Center. Hedda Bluestone Sharapan, B.S., M.S., was the principal speaker and received an honorary doctor of humane letters degree.

Presiding over the academic exercises was the Right Rev. Douglas R. Nowicki, O.S.B., Chancellor of Saint Vincent College and Archabbot of Saint Vincent Archabbey. The invocation was given by Fr. Killian Loch, O.S.B., Director of Campus Ministry. The benediction was given by Archabbot Douglas. Dr. John J. Smetanka, Vice President for Academic Affairs and Academic Dean was Master of Ceremonies.

Graduates are grouped below according to their hometown and zip code. The degree awarded and the major area of study follow each name.


PENNSYLVANIA

ACME (15610) - Autumn Elizabeth Eichner, B.S., Psychology

ALLISON PARK (15101) - Alan Jeffrey Jaspert, B.S., Middle Grade Education
- Michael John Lydon, B.S., Management
ALTOONA (16601) - Shannon Marie Hite, B.S., Early Childhood Education, cum laude
AVONMORE (15618) - Victoria Ann Gyenes, M.S., Management: Operational Excellence
BELLE VERNON (15012) - Christa Marie Petko, M.S., Nurse Anesthesia
BETHEL PARK (15102) - Luke Anthony Haywiser, B.A., Criminology, Law and Society
- Steven Michael Heiser, B.S., Computer and Information Science
BLAIRSVILLE (15717) - Kristen Jean Crowe, M.S., Educational Information and Library Studies
- Joscelyn Mary Gaston, M.S., Special Education
BOLIVAR (15923) - Justin Vaughn Tantlinger, B.S., Finance, magna cum laude
BROOKVILLE (15825) - Morgan Elaine Castle, B.A., Mathematics/Engineering
CARMICHAELS (15320) - Danielle L. Virgili, M.S., Nurse Anesthesia
CLAIRTON (15025) - Alexandra Patricia Campolongo, B.A., Mathematics/ Engineering
CLAYSVILLE (15323) - Claire E. Shrontz, B.A., History, summa cum laude, College Scholar of the Honors Program
DELMONT (15626) - Kevin Lee Dibert, M.S., Nurse Anesthesia
DUBOIS (15801) - Stephanie Michelle Jovenitti, M.S., Nurse Anesthesia, Award for Academic Excellence in the Major Field of Study
EVANS CITY (16033) - Hope Alexandra Swain, B.A., English, cum laude
EVERSON (15631) - Sara Ashley Keltz, M.S., Special Education
FINLEYVILLE (15332) - Joseph Wilson Downing, M.S., Nurse Anesthesia
GREENSBURG (15601) - Yvonne Ahiadekey, M.S., Nurse Anesthesia
- Zachary Daniel Bell, B.S., Accounting
- Logan Michael Beson, M.S., Nurse Anesthesia
- Sr. Charlene M. Celli, M.S., School Administration and Supervision
- Amy Marie Dodds, M.S., Curriculum and Instruction
- Stephen Michael Dymond, M.S., Science Education
- Laurie A. Golobish, M.S., School Administration and Supervision
- Alyssa JoAnne Grossman, B.S., Marketing
- Christian Lawrence Hensler, B.S., Management
- Nicole Helen Hinerman, M.S., Curriculum and Instruction
- Kathy Hopkin, M.S., Curriculum and Instruction
- Alexandra Grace Kania, B.A., Criminology, Law and Society, summa cum laude
- Parshant Kumar, M.S., Nurse Anesthesia
- Allyson Dianne Lambert, B.S., Finance, cum laude
- Elizabeth Marie Levay, M.S., Special Education
- Daniel Andrew Niemiec, M.S., Management: Operational Excellence
- Janine Marie Pagano, M.S., Curriculum and Instruction
- Chesley Faye Pazer, B.A., Graphic Design, magna cum laude
- Mallory Nicol Reese, M.S., Educational Media and Technology
- Joshua Allen Riggle, B.S., Finance
- Nicholas James Rua, M.S., Nurse Anesthesia
- Scott Anthony Semow, M.S., School Administration and Supervision
- Gregory Allen Troutman, B.S., Politics
- Craig Michael Wilson II, M.S., Nurse Anesthesia
HARRISBURG (17112) - Natalie Amy Larson, B.A., Psychology Education
HARRISON CITY (15636) - Anthony J. Balistreri, B.A., Mathematics/Engineering
HOLLIDAYSBURG (16648) - Daniel E. Bryson, M.S., Nurse Anesthesia
HUNKER (15639) - Jessica Marie Drury, B.S., Early Childhood Education, cum laude
INDUSTRY (15052) - Sarah Rebecca Heimel, B.S., Early Childhood Education and Psychology, cum laude,
IRWIN (15642) - Matthew J. Blon, B.S., Management
- Don Paul Harris, B.A., Communication
- Christopher Hugh Hogan, M.S., Nurse Anesthesia
- Chelsea Elizabeth Legge, M.S., Special Education
- Elizabeth Ellen Strane, B.S., Middle Grade Education, summa cum laude
- Adrianna Marie Zoscak, B.S., Management
JEANNETTE (15644) - Matthew R. Coddington, M.S., Nurse Anesthesia
- Kristina Nicole Mazzenga, B.A., Communication
- Russell D. Rogers, M.S., Nurse Anesthesia
JEFFERSON HILLS (15025) - Danielle Collette Campolongo, B.S., International Business
JOHNSTOWN (15905) - David James Hoffman, M.S., Nurse Anesthesia
LATROBE (15650) - Kelli Lynn Bagatini, M.S., Nurse Anesthesia
- Justin Lewis Bird, M.S., Nurse Anesthesia
- Adam J. Dukate, M.S., Curriculum and Instruction
- Kayla Jo Kuntz, B.A., Communication, magna cum laude
- Guiying Liu, M.S., Management: Operational Excellence
- Jeffrie Allen Mallory, M.S., Management: Operational Excellence
- Heather Marie Mandel, M.S., Nurse Anesthesia
- Gary Richard Marree Jr., M.S., Nurse Anesthesia
- Max Joseph Matlock, M.S., Nurse Anesthesia
- Thomas L. Ridenour, B.S., International Business
- Katrina Nicole Soohey, B.S., Early Childhood Education, cum laude
- Ekaterina N. Voloshina, M.S., Management: Operational Excellence
- Abigail Lea Wardecke, M.S., Nurse Anesthesia
- Katie R. Yunetz, M.S., Nurse Anesthesia
- Rev. Jean-Luc Zadroga, O.S.B., B.A., Music, cum laude
LEWISTOWN (17044) - Nicholas Robert Beamenderfer, B.S., Management
LIGONIER (15658) - David Earl Adams, M.S., Management: Operational Excellence
MARS (16046) - Shane William Bruce, B.S., Management
MASONTOWN (15461) - Diana Marie Bruno, M.S., School Administration and Supervision
MUNHALL (15120) - Amber Dawn Schaus, M.S., Nurse Anesthesia
MURRYSVILLE (15668) - Allison Louise Hydeman, B.A., Communication, cum laude
NEW ALEXANDRIA (15670) - April Marie Stefaniak, M.S., Curriculum and Instruction
NEW STANTON (15672) - Renee Michele Dumont, M.S., Special Education
NORTH HUNTINGDON (15642) - Brittany Dianne Banks, B.A., English
- Abby Elizabeth Brentzel, B.S., Finance, cum laude
- Logan James Dorminey, B.A., History
NORTHERN CAMBRIA (15714) - John Michael Hrubochak, B.A., History
OAKMONT (15139) - Kelly Ann Mayer, M.S., Nurse Anesthesia
- Leigh S. Vargo, M.S., Nurse Anesthesia
PENN HILLS (15235) - Juan-Pedro Reyna-Juvera, M.S., Curriculum and Instruction
PITTSBURGH (15205) - Richard Samuel Merlo, B.A., Politics
(15218) - Matthew Stephen Caldwell, M.S., Nurse Anesthesia
(15220) - Christopher Joseph Tallon, M.S., Nurse Anesthesia
(15221) - Jumbe Phiri, B.S., Accounting
(15236) - Juan Vicente Hernandez, B.S., Management
SALTSBURG (15681) - Candida Nadine Francisco, M.S., Curriculum and Instruction
- Martin Edward Steele Jr., B.A., History
SOUTH PARK (15129) - Eric A. Narolesky, M.S., Nurse Anesthesia
SPRINGDALE (15144) - John William DeSantis, B.A., Mathematics/Engineering
TRAFFORD (15085) - Alexander James Locke, B.A., Communication
UNITED (15689) - Eric Lynn Holzer, B.A., Mathematics/Engineering
WEST NEWTON (15089) - Heather Nicole Pastor, B.S., Early Childhood Education, magna cum laude
WINDBER (15963) - Richelle Marie Sandford, M.S., Special Education

ARIZONA
TUCSON (85750) - Patrick Jerrold Thompson, B.A., Politics

MARYLAND
CAPITOL HEIGHTS (20743) - Rayford A. Wyder III, B.A., Communication
CUMBERLAND (21502) - William Charles Lewis III, M.S., Nurse Anesthesia

MICHIGAN
FRANKENMUTH (48734) - Robert Allen Stockton, M.S., Nurse Anesthesia

NEW JERSEY
SEA GIRT (08750) - Julia Frances Horan, B.A., Communication

NEW YORK
GLENS FALLS (12801) - Jacob Andrew Yellen, M.S., Nurse Anesthesia
ORCHARD PARK (14127) - Ethan David Noonan, B.A., Spanish

OHIO
LAKEWOOD (44107) - Kevin Michael Schroeck, B.S., Accounting
NORTH CANTON (44720) - Anthony Donato Altieri, B.A., Communication

UTAH
CEDAR CITY (84721) - Wesly Lyman Barton, M.S., Nurse Anesthesia

VIRGINIA
ALEXANDRIA (22310) - Jacob Leander Dreer, B.S., Marketing
MIDLOTHIAN (23113) - Drake D. Pastor, B.A., Politics
RICHMOND (23236) - Shane Patrick Smith, M.S., Management: Operational
Excellence

WEST VIRGINIA
FAIRMONT (26554) - Samuel Anthony Farrah, M.S., Nurse Anesthesia

CHINA
JINAN, SHANDONG - Sai Yang, M.S., Management: Operational Excellence
SHANGHAI - Junqing Zhang, B.S., Management

---

Follow us on Twitter: @MySaintVincent
Like us on Facebook:
http://www.facebook.com/SVCAdmission  

PR2013-687