Home > SVCPulse > News Archive

SVC NAMES STUDENTS TO FALL DEAN'S LIST

Public Relations
Posted: Monday Jan 30, 2012

January 27, 2012

Five hundred and seven students were named to the Dean's List of Saint Vincent College for the fall 2011 semester, according to Ms. Alice Kaylor, Dean of Studies. In order to qualify for the Dean's List, a student must achieve a semester grade point average of 3.5 or better out of a possible 4.0.

Students are listed according to their hometown residence. Each name is followed by the student's class year and academic major.

PENNSYLVANIA

ACME (15610) – Bridget Bearer, Senior, Psychology
– Kelly Brown, Senior, Psychology
– Jessica McKetta, Junior, Biology

ALIQUIPPA (15001) – Zachary Maykuth, Senior, Mathematics

ALLISON PARK (15101) – Aaron Isherwood, Senior, Economics
– Matthew Jaspert, Sophomore, Finance
– Amanda Koch, Senior, Accounting
– Sean Malone, Junior, History
– Reed McLaughlin, Junior, History

ALTOONA (16601) – Brittany Devine, Senior, Business
– Shannon Hite, Junior, Elementary Instruction
– Kelsey Rodgers, Junior, Psychology
– Brooke Stayer, Senior, Psychology

ALVERTON (15612) – Stacy Shirer, Senior, English

APOLLO (15613) – Michael Clinger, Jr., Junior, History
– Janelle Giunta, Senior, History
– Tracey Hilty, Senior, Mathematics
– Julianna Pawlowski, Junior, History
– George Petree, Freshman, Biology
– Joseph Stopansky, Junior, Economics
– Patrick Wilkinson, Senior, Biology
BEAVER FALLS (15010) – Jordan C. Sonnett, Senior, Theology

BELLE VERNON (15012) – Mark Harris, Sophomore, Arts Administration
– Alicia Ramsier, Senior, Elementary Instruction
– Lauren Spang, Senior, Elementary Instruction
– Steffani Zuraw, Senior, Chemistry

BETHEL PARK (15102) – Jesse Campbell, Junior, Accounting
– Sarah Dillon, Senior, English
– Devin Rigot, Senior, Elementary Instruction
– John Sigg, III, Senior, History
– Kathleen Sigg, Junior, Spanish
– Amanda Slowey, Freshman, Undecided
– Lundy Sobek, Senior, Elementary Instruction

BLACK LICK (15716) – Emily Kukura, Freshman, Biochemistry

BLAIRSVILLE (15717) – Joseph Anderson, Senior, Computer Science
– Rachel Henigin, Freshman, Mathematics/Engineering
– Joshua Martin, Senior, Bioinformatics
– Stephanie Maskrey, Sophomore, Mathematics
– Christina Pantalone, Sophomore, Elementary Instruction
– Marissa Romanish, Sophomore, Pharmacy
– Maria Swasy, Senior, Chemistry

BOALSBURG (16827) – Kyle Surovec, Junior, Physics

BOLIVAR (15923) – Justin Tantlinger, Junior, Finance

BROOKVILLE (15825) – Molly Ruffner, Sophomore, Physical Therapy

BROWNSVILLE (15417) – Laura Wohar, Senior, Accounting

BUTLER (16001) – Kyrie Lokhaiser, Sophomore, Finance
– Alison Macomber, Senior, Spanish
– John Scialabba, Senior, Biology
(16002) – Jeffrey Achezinski, Senior, Accounting
– Alyssa McKinney, Senior, Biology

CANONSBURG (15317) – Michael Centore, Freshman, Biochemistry
– Anthony Costantino, Sophomore, Mathematics

CARNEGIE (15106) – Sirena Claxon, Sophomore, Psychology

CECIL (15321) – Tyler Young, Freshman, Physician’s Assistant

CHARLEROI (15022) – Morgan Iacovino, Freshman, Physical Therapy

CHESWICK (15024) – Colleen Ann Fisher, Senior, Chemistry

CLARKSBURG (15725) – Cathern Treece, Sophomore, English

CLAYSVILLE (15323) – Claire Shrontz, Junior, English

CONNELLSVILLE (15425) – Lyndsey Boors, Sophomore, Accounting
– Bobbi-Lynn Brooks, Senior, Elementary Instruction
– Anna Fiano, Senior, Mathematics
– Adam Heinbaugh, Senior, Finance
– Kendra Stansak, Junior, Psychology
– Jordan Yatsko, Freshman, English
– Lindsay Zur, Senior, Accounting

CRABTREE (15624) – Amber Trumbetta, Senior, Accounting

CRANBERRY TWP (16066) – Ashley Kline, Senior, Psychology

CREEKSIDE (15732) – Suzette McKendrick, Junior, Sociology

CREIGHTON (15030) – Rachel Gettinger, Senior, Mathematics

CUDDY (15031) – Laura Cipriani, Sophomore, Pharmacy

DAWSON (15428) – Rebecca Leonard, Senior, Biology

DELMONT (15626) – Sarah Rebitch, Senior, Marketing
– Michael Thompson, Junior, Mathematics/Engineering

DERRY (15627) – Eric Arbore, Senior, Communication
– Katelyn Blotzer, Senior, Accounting
– Nathan Bundy, Senior, History
– Arthur Carney, Senior, Psychology
– Lindsay Gruss, Junior, Mathematics
– Michael Gruss, Sophomore, Biology
– Stephanie Kline, Senior, Elementary Instruction
– Nicholas Piper, Freshman, Accounting
– Simon Stuchlik, Senior, Communication

DILLSBURG (17019) – Rebecca Davis, Senior, Theology

DONORA (15033) – Travis Tokach, Senior, Chemistry

DU BOIS (15801) – Olivia Clement, Freshman, Communication
– Maria Lang, Freshman, Studio Arts
– Jacob Mayers, Junior, Biochemistry
– Anna Rutledge, Senior, Psychology

EASTON (18040) – Joseph Gallagher, Senior, Communication
(18045) – Peter Hronis, Sophomore, History

EBENSBURG (15931) – Victor Tranquillo, Senior, Accounting

ELIZABETH (15037) – James Bonner IV, Junior, Sociology
– Sarah Formica, Junior, Computer Science
– Ryan Kunkle, Senior, Psychology

ELLWOOD CITY (16117) – Loren Telesz, Sophomore, Biology

ERIE (16510) – Christina Denslinger, Sophomore, Psychology

FAIRVIEW (16415) – Sarah Pratt, Sophomore, English

FALLS CREEK (15840) – Ronald Edwards, Junior, Mathematics/Engineering

FORD CITY (16226) – Erica Alcibiade, Junior, Biology

FRANKLIN (16323) – Evan Neely, Freshman, Theology

FREEDOM (15042) – Rebecca Deane, Junior, Biology

GIBSONIA (15044) – Sarah Weber, Junior, Biology

GREENSBURG (15601) – Kierstin Ackinclose, Freshman, Biochemistry
– Christopher Andrejcik, Sophomore, Spanish
– Kristi Angelo, Junior, Spanish
– Sarah Beadling, Senior, Management
– Gloria Bullock, Senior, Elementary Instruction
– Jenifer Ceidro, Senior, Accounting
– Angela Diable, Senior, Elementary Instruction
– Jessica Drury, Junior, Elementary Instruction
– Breanne Geer, Junior, Elementary Instruction
– Thomas Gibson, Junior, History
– Taylor Guido, Senior, Chemistry
– Lauren Harris, Sophomore, Elementary Instruction
– Dylan Heagy, Senior, Environmental Science
– Paige Holderbaum, Junior, English
– Megan Kaleina, Senior, Elementary Instruction
– Alexandra Kania, Sophomore, English
– Gregory Klepic, Senior, Mathematics
– Nicole Lakin, Sophomore, Elementary Instruction
– Ryan Lewis, Freshman, Computer Science
– David Liotta, Freshman, Biology
– David Liu, Senior, Computer Science
– Reed Livengood, Sophomore, International Business
– Alyssa Martz, Freshman, Elementary Instruction
– Sean Merritt, Freshman, History
– Nicole Nalevanko, Sophomore, Elementary Instruction
– Sarah O’Hearn, Freshman, Pharmacy
– Chesley Pazer, Junior, Graphic Design
– Emily Polier, Senior, Psychology
– Robert Pushwa, Junior, Finance
– Greggory Reese, Junior, Political Science
– Adam Riggle, Senior, Finance
– Phillip Riggle, Jr., Freshman, Business
– Danielle Roberts, Junior, Environmental Science
– Samantha Service, Senior, Mathematics
– Kaylee Shepherd, Sophomore, Elementary Instruction
– Martin Sherbondy, Senior, Bioinformatics
– Chelsea Skonezny, Senior, International Business
– Paul Steinhauser, Sophomore, Biology
– Morgan Stouffer, Senior, Elementary Instruction
– Casandra Wagner, Sophomore, Environmental Science
– Lauren Waugaman, Senior, Psychology
– Alison Weihl, Junior, Biology
– Shawna Woloshun, Senior, Communication
– Mitchell Yothers, Senior, Physics
– Michael Zurenski, Junior, Accounting

GREENVILLE (16125) – Daniel DelMaramo, Freshman, English

HANOVER (17331) – Jeremy Shultz, Senior, Finance

HARRISON CITY (15636) – Caitlin Diable, Junior, Biology
– Anthony Jackel, Sophomore, Marketing
– Chansler Poole, Junior, Biology

HICKORY (15340) – Patrick Diamond, Freshman, Biology

HOLLIDAYSBURG (16648) – Elle Collins, Sophomore, Communication
– Colleen Hanlon, Senior, Art Education

HOLTWOOD (17532) – Michael Belitsky, Sophomore, Economics

HOMESTEAD (15120) – Rikki Varhola, Junior, Psychology

HOPWOOD (15445) – Emily Hanula, Junior, Elementary Instruction
– Bethany Mehall, Junior, Biology

HUMMELSTOWN (17036) – Claire Badman, Senior, Biology

HUNKER (15639) – Stephen Castine, Sophomore, Spanish
– Tiffany Orischak, Sophomore, Elementary Instruction

IMPERIAL (15126) – James Muraco, Senior, Elementary Instruction

INDIANA (15701) – Justin Hood, Freshman, Psychology
– Jessica Kennedy, Senior, Accounting
– Ashlee Lamar, Freshman, Music
– Aaron Seckar, Senior, Bioinformatics
– Lucas Zbur, Freshman, Computer Science

INDUSTRY (15052) – Sarah Heimel, Senior, Psychology

IRWIN (15642) – Ryan Auld, Junior, Marketing
– Abby Brentzel, Junior, Management
– Caitlin Dempsey, Junior, Elementary Instruction
– Andrew Egan, Junior, Biology
– Daniel Egan, Freshman, Biology
– Joshua Gongaware, Junior, Economics
– Mandy Graft, Senior, Psychology
– Stephanie Kiesel, Senior, History
– Ryan Rozanski, Junior, Economics
– Rachel Saxinger, Junior, Elementary Instruction
– Elizabeth Strane, Senior, Elementary Instruction

JEANNETTE (15644) – Kaitlyn Hlebechuk, Junior, Economics
– Michael Mash, Junior, Physical Therapy
– Allen Osinski, Junior, Chemistry
– Julie Pomerleau, Senior, Psychology

JEFFERSON HILLS (15025) – Joel Richard, Senior, Computer Science
– Emily Zeh, Senior, Elementary Instruction

JOHNSTOWN (15902) – Aubrey Saloka, Junior, Mathematics
(15904) – Bethany Biesinger, Senior, English
– Rebecca Boxler, Senior, Psychology
– Ellenore Colvin, Freshman, Management
– Samantha Dravis, Senior, Elementary Instruction
(15905) – James Haggerty, Senior, Finance
– Shauna Hetrick, Senior, Computer Science
– Patrick O’Reilly, Freshman, Business
– Jessa Paruch, Senior, Political Science
– Alexander Policicchio, Senior, Studio Arts
– Jonathan Vega, Junior, Computer Science
– Joshua Vigna, Senior, Mathematics
(15906) – Nicole Pleskovic, Senior, Biology

KITTANNING (16201) – Genevieve DeVivo, Sophomore, Political Science
– Cameron Smith, Freshman, Undecided
– Anna Steighner, Senior, Political Science
– Arissa Trulick, Junior, Biology

LATROBE (15650) – Daniel Bell, Sophomore, English
– Brad Burkardt, Junior, Computer Science
– Kaley Burkardt, Junior, Elementary Instruction
– Kelly Burkley, Senior, Elementary Instruction
– Zachery Bush, Junior, History
– Sara Campbell, Sophomore, Psychology
– Samuel Cline, Junior, Mathematics/Engineering
– Curtis Colaianne, Senior, Accounting
– Kelly Cooper, Junior, Elementary Instruction
– Pamela Curtin, Junior, History
– Holden Diethorn, Senior, Political Science
– Emily Fenton, Senior, Elementary Instruction
– Shane Hoover, Freshman, Mathematics/Engineering
– Caleb Karasack, Senior, Physics
– Kayla Kuntz, Junior, Communication
– Kreighton Long, Senior, History
– Carly Marsh, Senior, Communication
– Carly Meholic, Freshman, Mathematics
– Nicholas Miller, Senior, History
– Erin Mullen, Sophomore, Psychology
– James Orange, Junior, Political Science
– Nicole Peer, Senior, Psychology
– Kylie Polinsky, Sophomore, Elementary Instruction
– Blase Prosperi, Senior, Biology
– Marie Regula, Sophomore, Psychology
– Samantha Rosky, Junior, Accounting
– Jennifer Schweinsburg, Senior, Biochemistry
– April Smith, Freshman, Physics
– Drew Thomas, Junior, Graphic Design
– Daniel Vasinko, Senior, Management
– Casey Wertz, Senior, History
– Chloe Wertz, Sophomore, English
– Colton Westerbeck, Freshman, Biology
– MeKenleigh White, Freshman, Biochemistry
– Regina Woloshun, Sophomore, Biochemistry
– Dustin Yingling, Senior, Anthropology

LAUGHLINTOWN (15655) – Brandon Snyder, Sophomore, Biology

LAWRENCE (15055) – Allison Petris, Senior, Elementary Instruction

LEECHBURG (15656) – Aaron Frech, Senior, Elementary Instruction
– Braden Orange, Junior, Elementary Instruction
– Eric Sulava, Senior, Biology

LIGONIER (15658) – Vincent Anto, Sophomore, Biology
– Christopher Clements, Sophomore, Theology
– Megan DePrimio, Senior, Communications
– Anna Frye, Senior, Management
– Lindsay Heider, Senior, Marketing
– Timothy Turcik, Sophomore, Undecided

LITTLESTOWN (17340) – Megan Fisher, Junior, Sociology

LORETTO (15940) – Brianna Toth, Sophomore, Physical Therapy

LOWBER (15660) – Stephanie Novak, Senior, Environmental Science

LOWER BURREL (15068) – Courtney Kaminski, Junior, Psychology
– Zachary Tackett, Junior, English

LOYALHANNA (15661) – Megan Regula, Junior, Elementary Instruction

MANOR (15665) – Alexander Miller, Senior, English

MCKEESPORT (15131) – Reita Kline, Sophomore, Elementary Instruction
(15132) – Lana Bodner, Sophomore, Biology
– Michael Ferraton, Sophomore, Biochemistry
– Crystal Sherlock, Senior, Chemistry
– Marissa Smith, Senior, Psychology

MECHANICSBURG (17050) – Joshua Kilmer, Sophomore, Communication

MERCER (16137) – Carissa Smith, Freshman, Chemistry

MIDDLETOWN (17057) – Jenna Miley, Junior, English

MILFORD (18337) – Sean Borris, Senior, Psychology

MINERAL POINT (15942) – Renold Sossong, Senior, Finance

MONESSEN (15062) – Alexander Billy, Sophomore, History

MONONGAHELA (15063) – Diana Hric, Senior, Biology
– Michael Puskar, Junior, Corporate Finance

MONROEVILLE (15146) – Jeffrey Donatelli, Freshman, Biology
– Emily Fisher, Sophomore, Physical Therapy

MOON TWP (15108) – Alex Molinari, Senior, Psychology
– Joshua Robinson, Sophomore, Biology

MOUNT PLEASANT (15666) – Patrick Duffy, Senior, Accounting
– Joseph Fearer, Sophomore, Mathematics
– James Kuhns, Senior, Computer Science
– Michael Laick, Senior, Accounting
– Mitchell Lindsay, Senior, Computer Science
– Andrew Michalsky, Sophomore, Undecided
– Stacey Pydynkowski, Junior, Art Education
– Elizabeth Susko, Freshman, Mathematics
– Adam Warburton, Junior, Physics
–Danielle Wiltrout, Senior, Chemistry

MURRYSVILLE (15668) – Allison Hydeman, Junior, Communication
– Thomas Sauk, Junior, Physics
– William Yant IV, Sophomore, Computer Science
– Christopher Zombek, Senior, Communication
– Kimberly Zombek, Senior, Elementary Instruction

NANTY GLO (15943) – Ross Agagliati, Senior, Biology
– Lauren Kasecky-Lardner, Junior, Biology

NATRONA HEIGHTS (15065) – Michael Barkowski, Senior, Biology

NEW ALEXANDRIA (15670) – Emily Amond, Senior, Chemistry
– Dylan Bowman, Sophomore, Computer Science
– Ilyssa Miller, Senior, Elementary Instruction
– Herbert Morrow III, Senior, Biology
– Emily Morris, Senior, Spanish

NEW BRIGHTON (15066) – Jakob Banks, Junior, Sociology
– Bethanne Dishler, Senior, History

NEW CASTLE (16105) – Ashlee Stevens, Junior, Psychology

NEW FLORENCE (15944) – Clayton Nanassy, Sophomore, Chemistry
– Michael Yusko, Sophomore, Mathematics/Engineering

NEW KENSINGTON (15068) – Courtney Grafton, Senior, Economics
– Michael Pater, Senior, Theology
– Zachary Zuck, Freshman, Political Science

NEW STANTON (15672) – Alexander Sommers, Junior, Computer Science
– Aaron Weiss, Senior, Chemistry

NEW WILMINGTON (16142) – Marina Ulhaq, Freshman, Biology

NORMALVILLE (15469) – Shelby Geary, Junior, History

NORTH BRADDOCK (15104) – Joseph Yezovich, Senior, Finance

NORTH HUNTINGDON (15642) – Sara Berger, Senior, Elementary Instruction
– Caitlyn Bressler, Senior, Elementary Instruction
– Caitlin Brozek, Senior, Psychology
– Brian Close, Senior, Computer Science
– Maggie Dempsey, Senior, English
– Benjamin Delle Donne, Senior, Environmental Science
– Marie Fuga, Senior, Psychology
– Dean Jordan, Senior, History
– Zachary Ligus, Sophomore, Biochemistry
– Jessica Miskanic, Senior, Biology
– Christopher Morrone, Senior, Mathematics
– Jessica Smrekar, Freshman, Biology

NORTHERN CAMBRIA (15714) – Ariel Rocco, Sophomore, Mathematics
– Brittany Sedlock, Senior, Mathematics
– Kelley Sedlock, Freshman, Biology

OAKDALE (15071) – Shane Coyne, Junior, Elementary Instruction
– Emily Rosati, Sophomore, English

OAKMONT (15139) – Christopher Burns, Freshman, Chemistry

PHILADELPHIA (19126) – Macie Quarles, Junior, Psychology
– Olivia Sharkey, Senior, Theology

PITTSBURGH (15201) – Katie Puwalowski, Freshman, Graphic Design
(15202) – John Mihalko, Senior, Communication
(15203) – Samantha Pashel, Sophomore, Elementary Instruction
(15205) – Lucas Briola, Senior, Theology
– Nicholas Killen, Junior, Accounting
(15209) – Natalie Ambrozic, Sophomore, Marketing
(15212) – Taleesha Johnson, Junior, Communication
– Robert McKee, Senior, Biology
(15216) – Luke Potenziani, Freshman, Undecided
– Robert Tokarski, II, Sophomore, Natural Science
(15217) – Pasquale Gentile, III, Freshman, Marketing
– Rebecca Williams, Senior, Theology
(15220) – Justin Petrovich, Junior, Mathematics
– Alexis Rodgers, Senior, Psychology
(15221) – Eric Sciulli, Freshman, Communication
– Justin Sindorf, Sophomore, Philosophy
– Katelyn Wolff, Senior, Biology
(15226) – Megan Molyneaux, Junior, Psychology
– Christopher Vaughan, Freshman, Biology
(15227) – Emily Ianachione, Senior, Elementary Instruction
– Maria Salvatori, Senior, Management
(15228) – Keerian van Dijk, Freshman, Psychology
(15235) – Alyssa Baker, Freshman, Undecided
– Taylor Olszewski, Freshman, Undecided
– Samantha Palermo, Senior, Elementary Instruction
– Sean Sieg, Senior, Biology
(15236) – Joseph Aul, Senior, Liberal Arts
– Benjamin Cleary, Senior, History
– Andrew Kavinsky, Sophomore, Elementary Instruction
– Gene Michael, Sophomore, Biology
– Theresa Nath, Freshman, Psychology
– Anne Roslonski, Senior, Biology
(15237) – Katelyn Custer, Senior, Marketing
– Andrew Fischer, Sophomore, Physical Therapy
– Hannah Henke, Junior, Political Science
(15239) – Nicholas Corletti, Senior, Accounting
(15241) – Bridget Fitzpatrick, Senior, Political Science
– Amanda Gans, Junior, Natural Science
– Michael Kaufman, Senior, Psychology
– Nathan McCormick, Sophomore, History
– Timothy Oxenreiter, Freshman, Communication
– Mary Scherer, Senior, Elementary Instruction
(15243) – Thomas Cocchi, Jr., Senior, Finance
(15289) – Angela Gartner. Senior, English

PLUM (15239) – Kaitlyn Romell, Senior, Psychology

READING (19609) – Michael Parisi, Sophomore, Theology
(19611) – Molly Ouchis, Freshman, Elementary Instruction

RECTOR (15677) – Dakota Hutchinson, Junior, Biology

RICES LANDING (15357) – Aaron Lazuka, Junior, Bioinformatics

ROCHESTER (15074) – Mark Mannerino, Senior, Accounting

ROCKWOOD (15557) – Natalie Wolff, Senior, Biology

ROGERSVILLE (15359) – Dillon Main, Freshman, Mathematics/Engineering

SAINT MARYS (15857) – Kylie Auman, Freshman, Biology
– Danielle Catalano, Sophomore, Education
– Joshua Catalano, Senior, History
– Alissa Fleming, Sophomore, Psychology
– Anna Hoffman, Freshman, Marketing
– Courtney James, Junior, Business
– Sara Krug, Freshman, Communication
– Brian Myers, Senior, Music
– Connor Rohrback, Freshman, Biology
– David Rupprecht, Senior, Biology
– Heidi Rupprecht, Junior, Biology

SALTSBURG (15681) – Candida Francisco, Senior, Elementary Instruction

SARVER (16055) – Cortney Chelecki, Junior, Psychology
– Anna Christy, Freshman, Undecided
– Alexandra Mientus, Freshman, Biology

SCHNECKSVILLE (18078) – Abigail Geisel, Junior, Communication

SCOTTDALE (15683) – Paige Bosich, Junior, Sociology
– Ethan Crace, Senior, Chemistry
– James Lederach, Junior, Political Science
– Jeremy Mains, Senior, Political Science
– Aaron McKlveen, Senior, Finance
– Briana Pocratsky, Senior, Sociology
– Sarah Wesolowski, Senior, Physics
– Rachel Zaffina, Sophomore, Elementary Instruction

SLIPPERY ROCK (16057) – Alex Brydon, Freshman, Psychology

SMITHFIELD (15478) – Kasey Radicic, Senior, Biology
– Rebecca Sandor, Junior, Finance

SOMERSET (15501) – Joseph Carroll, Sophomore, English
– Kelsey Harris, Junior, History
– Noah Hemminger, Sophomore, Mathematics/Engineering
– Emily Satkovich, Freshman, Physician’s Assistant

SPRING CHURCH (15686) – Evan Hrobak, Junior, English

STAHLSTOWN (15687) – Julie Kiser, Sophomore, Accounting

SUTERSVILLE (15083) – Brandon Holmes, Freshman, Biology

SYKESVILLE (15865) – Samantha Deter, Senior, Spanish

TRAFFORD (15085) – Natalie Caruso, Senior, Management
– Justen Emanuel, Senior, Biology
– Alexander Locke, Sophomore, Communication

TURTLE CREEK (15145) – Joseph Shaffo, Senior, Accounting

UNIONTOWN (15401) – Jonathan Cunningham, Sophomore, Psychology
– Dean Graner, Freshman, Physician’s Assistant
– Albert Marinich, Junior, Management
– Taylor Mathers, Sophomore, Elementary Instruction
– George Muzika, Jr,. Sophomore, Communication
– Nathan Nesser, Sophomore, Education

VALENCIA (16059) – Marla Crawford, Junior, Biology

VANDERGRIFT (15690) – Wai-Lun Lin, Freshman, Computer Science
– Audra Sarver, Junior, Art History
– Gina Wiser, Senior, Sociology

VENETIA (15367) – William Bowler, Junior, English

VERONA (15147) – Daniel Chirdon, Senior, Finance

WASHINGTON (15301) – Chandra Koroly, Sophomore, Elementary Instruction

WEST MIFFLIN (15122) – Dominick DiLucente, Sophomore, Pharmacy

WEST NEWTON (15089) – Emily Lash, Senior, Mathematics
– Daniel Markle, Sophomore, Mathematics/Engineering
– Caitlin Sawyer, Senior, Mathematics/Engineering

WEXFORD (15090) – Michael Kochik, Senior, Biology
– Lauren Schlieper, Senior, Theology
– Maria Solomond, Sophomore, Computer Science

WHITE OAK (15131) – James Schorr, Senior, Marketing

WHITE HALL (18052) – Ashley Myers, Senior, Theology

WHITNEY (15693) – Andrew Kozusko, Senior, History

WILLIAMSBURG (16693) – Gregory Kurtz, Senior, Communication

WINDBER (15963) – Lauren Fockler, Sophomore, Biology
– Michelle Pruchnik, Senior, Chemistry

YORK (17403) – Meghan Waterbury, Senior, English

ZELIENOPLE (16063) – Ryan Barlow, Senior, Accounting
– Emily Helbling, Senior, Mathematics
– Andrew Razanauskas, Sophomore, Marketing
CONNECTICUT

NEW MILFORD (06776) – Kelsey Linstrum, Junior, Biology

WALLINGFORD (06492) – Roshni Patel, Senior, Psychology

WOODSTOCK (06281) – Emma Leonard, Senior, Psychology

FLORIDIA

LAUDERDALE LAKES (33309) – Zara Wallace, Senior, History

MIAMI (33186) – Jose Estevez, Junior, Criminology

INDIANA

GRANGER (46530) – Matthew Mackey, Sophomore, Environmental Science

KANSAS

OVERLAND PARK (66212) – Alex Walsh, Senior, History

KENTUCKY

BEREA (40403) – Jacob Gilbertson, Senior, Psychology

LEXINGTON (40515) – Katherine Scanlon, Freshman, History

MARYLAND

BOWIE (20716) – Crystal Barrett, Senior, Anthropology
– Travis Barrett, Freshman, Computer Science

DERWOOD (20855) – Terrence Kernan Jr., Senior, Mathematics

ELLICOTT CITY (21042) – Laura Somers, Senior, Biology

FREDERICK (21702) – Margaret Garvey, Junior, Biology

HAGERSTOWN (21742) – Tanner Beal, Junior, Political Science
– Sarah Sebrosky, Senior, Computer Science

HUNTINGTOWN (20639) – Kerry Tittinger, Senior, Psychology

SILVER SPRING (20905) – Sheila O’Malley, Senior, Elementary Instruction

SYKESVILLE (21784) – Elizabeth Wieber, Junior, Environmental Chemistry

WALKERSVILLE (21793) – Lauren Donahue, Senior, Theology

MICHIGAN

MIDLAND (48642) – Alexander Sepesy, Senior, Finance

NORTH DAKOTA

MINOT A.F.B. (58704) – Bennett Summers, Junior, English

NEW HAMPSHIRE

AMHERST (03031) – Jeremy McGuire, Senior, Finance

KEENE (03431) – Signe Lindberg, Senior, Arts Administration

NEW JERSEY

GLEN ROCK (07452) – Alexandria Correa, Junior, Sociology

HAMPTON (08827) – Katherine Bieler, Sophomore, Psychology

JACKSON (08527) – Elizabeth Spoto, Sophomore, Management

JERSEY CITY (07304) – Michael Villavicencio, Sophomore, Music

NEWARK (07104) – Brandon Perez, Senior, English

RINGOES (08551) – Natalie Woodruff, Sophomore, Art Education

NEW YORK

FLORAL PARK (11001) – Daniel Waldow, Senior, Theology

HAUPPAUGE (11788) – Elizabeth Basile-Louison, Senior, Anthropology

NEW YORK (10005) – Aliethia McLeod, Freshman, Chemistry

OLEAN (14760) – Carrie DiRisio, Senior, Finance

ROCHESTER (14616) – Anna Hubbel, Sophomore, Communication

OHIO

CANTON (44718) – Zachary Clark, Freshman, Chemistry

CHAGRIN FALLS (44022) – Ryan Coyne, Junior, Theology

COLUMBUS (43221) – Daniel Swartz, Senior, Philosophy

HOPEDALE (43976) – Joseph Gray, Senior, Computer Science

STRONGSVILLE (44136) – Meredith McGuire, Senior, Biology

WADSWORTH (44281) – Maria Adams, Junior, History

RHODE ISLAND

PROVIDENCE (02907) – Tomas McLaughlin, Senior, History

VIRGINIA

BURKE (22015) – Joseph Noble, Senior, English

CHANTILLY (20151) – Mary Kenna, Senior, English
– Patrick Kenna, Freshman, Business

FALLS CHURCH (22043) – Vincent Kenney, Junior, Computer Science

HERNDON (20170) – Michael O’Donnell, Junior, Computer Science

LEESBURG (20176) – Phillip Meyerhofer, Senior, Physics

MANASSAS (20109) – Stephanie Rubin, Senior, Economics

NEWPORT NEWS (23602) – Joshua Rigone, Senior, Physics

STERLING (20164) – Jeremy Flynn, Senior, English

WOODBRIDGE (22193) – Monika Derboghossian, Sophomore, Elementary
Instruction
WASHINGTON

KENMORE (98028) – Molly McCloskey, Freshman, Biology

WEST VIRGINIA

BUCKHANNON (26201) – Matthew Manspeaker, Senior, Computer Science

MIDDLEBOURNE (26149) – Cailin Prunty, Senior, Elementary Instruction

---

Follow us on Twitter: @SVCPublicity 

Like us on Facebook: Saint Vincent College Public Relations 

---

PR2012-046