Home > SVCPulse > News Archive

Five Hundred Thirty-Six Students Named to Fall Dean's List

Public Relations
Posted: Wednesday Jan 22, 2014

Jan. 22, 2014

Five hundred thirty-six students were named to the Dean's List of Saint Vincent College for the fall 2013 semester, according to Ms. Alice Kaylor, Dean of Studies. In order to qualify for the Dean's List, a student must achieve a semester grade point average of 3.5 or better out of a possible 4.0.

Students are listed according to their hometown residence. Each name is followed by the student's class year and academic major.

PENNSYLVANIA

ALIQUIPPA (15001) – Justin Merulli, senior, psychology

ALLISON PARK (15101) – Matthew Jaspert, senior, finance
– Sean Malone, senior, history
– Danielle Seigneur, freshman, chemistry

ALTOONA (16601) – Megan Blake, junior, environmental science
– Kayla Conrad, sophomore, undeclared
– Alyssa Luther, sophomore, psychology
(16602) – Sabrina Filkosky, sophomore, early childhood education

AMBRIDGE (15003) – John Hrechun, sophomore, politics

APOLLO (15613) – Cody Galo, senior, psychology
– Alexis Satterfield, sophomore, business
– Joseph Stopansky, senior, economics and mathematics
– Patrick Wilkinson, senior, biology

ARONA (15617) – Cassandra Rupert, junior, English

AVELLA (15312) – Michelle Koenig, senior, history

AVONMORE (15618) – Benjamin Carnahan, sophomore, biology

BAKERSTOWN (15007) – Joni Mulvaney, junior, Art Education

BELLE VERNON (15012) – Johnna Beeler, sophomore, biology
– Alec Cicchini, sophomore, biochemistry
– Michael Couser, junior, biochemistry
– Mark Harris, senior, music
– Michael Koontz, senior, accounting

BERLIN (15530) – Kayla Stockenus, sophomore, communication

BETHEL PARK (15102) – Ashley Aiello, freshman, undeclared
– Jesse Campbell, senior, accounting
– Caitlin Michael, sophomore, management
– Victoria Sarver, sophomore, accounting
– Kathleen Sigg, senior, international business
– Amanda Slowey, senior, music

BLACK LICK (15716) – Emily Kukura, junior, chemistry

BLAIRSVILLE (15717) – Heather Clawson, senior, environmental science
– Jessica Harper, sophomore, physical therapy
– Stephanie Maskrey, senior, mathematics
– Ian Resides, freshman, history
– Jillian Schweigert, sophomore, English
– Felecia Watt, senior, criminology, law and society

BOSWELL (15531) – Leigha Critchfield, senior, sociology

BRADENVILLE (15620) – Cara Krinock, junior, biology

BRIDGEVILLE (15017) – Alexandra Reid, freshman, marketing

BROCKWAY (15824) – Fabio Fortunato, sophomore, political science

BROOKVILLE (15825) – Molly Ruffner, senior, physical therapy

BROOMALL (19008) – Brittany Hadden, sophomore, physics

BROWNSVILLE (15417) – Rachel Wohar, sophomore, accounting

BUTLER (16001) – Ganjofarid Anvarzod, sophomore, graphic design
– Matthew Kenyon, freshman, biochemistry
– Steve Sherman, senior, political science
(16002) – Jacob Ferguson, sophomore, biochemistry


CANONSBURG (15317) – Michael Centore, senior, biochemistry
– Lauren Harbaugh, junior, biochemistry

CARNEGIE (15106) – Sirena Claxon, senior, psychology

CARROLLTOWN (15722) – Breanna Tomiczek, freshman, chemistry

CECIL (15321) – Tyler Young, junior, biology

CENTRAL CITY (15926) – Alexander Charlton, sophomore, communication

CHAMPION (15622) – Emily Bruner, junior, marketing

CHARLEROI (15022) – Morgan Iacovino, senior, physical therapy
– Alex Smaracheck, junior, biology

CLARKSBURG (15725) – Cathern Treece, senior, English

COAL TWP (17866) – Michael Wasko, senior, biology

CONNELLSVILLE (15425) – Elizabeth Becker, sophomore, business
– Jonathan Clark, senior, middle grade education
– Patrick Hiles, junior, biology
– Mia LoNigro, senior, management
– Lisa Mason, freshman, marketing
– Kendra Stansak, senior, psychology
– Samantha Striner, freshman, accounting
– Jordan Yatsko, junior, English

CONWAY (15027) – Constantine Barlamas, sophomore, biology

CORAOPOLIS (15108) – Joshua Robinson, senior, biology

CRABTREE (15624) – Justin Trumbetta, freshman, finance

CRAFTON (15205) – Courtney Grondziowski, junior, psychology

CRANBERRY TWP (16066) – Maura Fitzpatrick, junior, finance
– Kevin Hein, freshman, mathematics/engineering

CRESSON (16630) – Kayla Uveges, sophomore, biology

DELMONT (15626) – Joseph Barnes Jr., junior, management
– Sarah Rebitch, senior, marketing
– Kaitlin Seaman, sophomore, biology

DERRY (15627) – Amy Bollinger, junior, psychology
– Michael Gruss, senior, biology
– Vanessa Gruss, freshman, biology
– Vincent Murphy Jr., junior, communication
– Matthew Oleyar, sophomore, biology
– Nicholas Piper, senior, accounting

DRAVOSBURG (15034) – Aaron Lesko, senior, communication

DU BOIS (15801) – Olivia Clement, senior, communication
– Julie Fitzer, junior, business
– Jacob Mayers, senior, biochemistry


DUNBAR (15431) – Angela Grover, senior, early childhood education


DUNCANSVILLE (16635) – Brian Norris, sophomore, political science

EASTON (18045) – Peter Hronis, senior, history

EBENSBURG (15931) – Katherine Morris, freshman, biology

ELIZABETH (15037) – Sarah Ank, sophomore, sociology
– Sarah Formica, senior, computing and information science
– Anastasha Homa, junior, psychology
– Kassia Krol, senior, chemistry

ELLWOOD CITY (16117) – Hannah Roitz, senior, English
– Joshua Thomas, senior, anthropology

ELVERSON (19520) – Paige Gibbons, senior, early childhood education

ERIE (16510) – Christina Denslinger, senior, psychology
– Benjamin Slomski, junior, politics

EXPORT (15632) – Greta Edgar, senior, communication
– Nicole Harris, senior, history
– Ryan Karl, sophomore, physics
– Margaret Kimmich, sophomore, bioinformatics
– Ashleigh Pollick, junior, communication
– Abigail Sugrue, sophomore, music

FAYETTE CITY (15438) – Corissa Krempasky, freshman, criminology, law and society
– Taylor Maldonando, freshman, English

FINLEYVILLE (15332) – Nina Crayton, senior, psychology
– Nicole Crayton, senior, psychology

FORD CITY (16226) – Erica Alcibiade, senior, biology

GIBSONIA (15044) – Andrew Borgen, junior, communication
– Ronald Rodi, freshman, physical therapy
– Candace Scanga, junior, biology

GLENSHAW (15116) – Amie Dobracki, senior, chemistry

GRAND VALLEY (16420) – Amanda Thayer, freshman, undeclared

GREENSBURG (15601) – Kierstin Ackinclose, junior, biology
– Christopher Andrejcik, senior, Spanish
– Kristi Angelo, senior, Spanish
– Kyle Brajdic, senior, accounting
– Shaina Contic, freshman, biology
– Michael Dargay, sophomore, marketing
– Rebecca Deane, senior, biology
– Rachel DeNino, sophomore, studio arts
– Anthony D’Onofrio, senior, biology
– Matthew Elam, senior, English
– Fabio Flesik, sophomore, middle grade education
– Courtney Gansor, junior, early childhood education
– Lauren Harris, senior, early childhood education
– Brenden Kucik, junior, communication
– Nicole Lakin, senior, early childhood education
– Ryan Lewis, senior, computing and information science
– Christian Loy, sophomore, economics
– Alyssa Martz, senior, early childhood education
– Nicholas Maxson, junior, Spanish
– Kaylee Miner, freshman, management
– Nicole Nalevanko, senior, middle grade education
– Nathaniel Niemiec, sophomore, business
– Cassie Overly, senior, mathematics
– Trey Parsley, senior, criminology, law and society
– Megan Price, senior, mathematics
– Greggory Reese, senior, politics
– Andrew Ross, senior, computing and information science
– Christopher Rossi, freshman, computing and information science
– Steven Sanner, freshman, accounting
– Kaylee Shepherd, senior, early childhood education
– Alaina Sphon, freshman, sociology
– Paul Steinhauser, senior, biology
– Jacob Very, senior, management
– Casandra Wagner, senior, environmental science
– Justin Wells, senior, environmental science
– Mary Yeckley, sophomore, physics

HARMONY (16037) – Alexan Bartos, sophomore, mathematics

HARRISBURG (17109) – Timothy Robbins, sophomore, physics
(17110) – Jenna Miley, senior, English
(17112) – James Kuniega, sophomore, politics

HARRISON CITY (15636) – Caitlin Diable, senior, biology
– Anthony Jackel, senior, marketing

HEIDELBERG (15106) – Valeri Wilbert, senior, management

HICKORY (15340) – Patrick Diamond, senior, physician’s assistant

HOLLIDAYSBURG (16648) – Elle Collins, senior, communication
– Christopher Storm, sophomore, communication

HOLTWOOD (17532) – Michael Belitsky, senior, economics

HOMER CITY (15748) – LeeAnna Pisarcik, senior, history

HOPWOOD (15445) – Bethany Mehall, senior, biology

HUNKER (15639) – Connor Gourdie, junior, computing and information science
– Tiffany Orischak, senior, early childhood education
– Casey Trout, freshman, finance

HUTCHINSON (15640) – Tessa Conville, sophomore, psychology

IMPERIAL (15126) – Mikele Prokopovich, junior, communication

INDIANA (15701) – Krista Gibbon, freshman, early childhood education
– Justin Hood, junior, psychology
– Emily Hritz, senior, early childhood education
– Jordan Mateer, senior, early childhood education
– Michelle Smith, sophomore, psychology
– Lucas Zbur, junior, computing and information science

IRWIN (15642) – Caitlin Dempsey, senior, middle grade education
– Daniel Egan, senior, biology
– Emily Funyak, junior, communication
– Joshua Gongaware, senior, economics and mathematics
– Nicholas Lieb, freshman, biology
– Greg Martin, freshman, accounting

JEANNETTE (15644) – Derek Lingafelt, senior, finance
– Lauren Stewart, sophomore, early childhood education
– Katherine Stupar, freshman, biochemistry
– Hannah Truong, junior, early childhood education
– Natalie Yanniruberto, senior, criminology, law and society

JEFFERSON HILLS (15025) – Rebecca Rosgony, sophomore, biology
– William Zammerilla, freshman, biology

JOHNSTOWN (15902) – Aubrey Saloka, senior, mathematics
(15904) – Anna Rifilato, freshman, early childhood education
(15905) – Jillian Kegg, junior, middle grade education
– Patrick O’Reilly, junior, marketing
– Sarah Rogers, freshman, communication

KERSEY (15846) – Jonathan Leuschel, junior, Spanish

KITTANNING (16201) – Savanna Arbuckle, senior, communication
– Bo Bowser, senior, history
– Kara Rhine, freshman, biology
– Emily Ritrosky, senior, biology
– Cameron Smith, junior, history
– Christopher Toy, senior, communication

LANCASTER (17603) – Thomas Souders, freshman, marketing

LANSDOWNE (19050) – Kiana Wilson, senior, psychology

LATROBE (15650) – Michael Almasy, junior, biology
– Ellen Boller, junior, biology
– Julia Bosco, senior, biology
– Celeste Brasile, junior, physician’s assistant
– Shane Brudnok, freshman, criminology, law and society
– Sara Campbell, senior, psychology
– Katherine Curtin, sophomore, chemistry
– Pamela Curtin, senior, history
– Meaghan Cutrell, senior, psychology
– Brittany Garman, sophomore, environmental science
– Richard Gnesda, senior, computing and information science
– Maria Graziano, senior, marketing
– Derek Hile Jr., freshman, management
– Christopher Jabbour, sophomore, undeclared
– Robert Johnson III, senior, accounting
– Jessica Kissel, junior, English
– Julie Marcinik, freshman, criminology, law and society
– Chelsea Marsh, junior, biology
– Joshua McIntyre, sophomore, computing and information science
– Carly Meholic, senior, mathematics
– Jessica Miller, junior, history
– Ronald Monack, freshman, biology
– Erin Mullen, junior, psychology
– Rebekah Musho, junior, finance
– Natalie Nakles, sophomore, bioinformatics
– Kylie Polinsky, senior, middle grade education
– Leah Poponick, freshman, business
– Marie Regula, senior, criminology, law and society
– Samantha Rosky, senior, accounting
– Morgan Ruoff, junior, early childhood education
– James Singer, sophomore, communication
– Robert Sisak, freshman, environmental science
– April Smith, senior, physics
– Morgan Stout, junior, English
– Jaylynn Surma, freshman, undeclared
– Keerian van Dijk, senior, psychology
– Emily Visconti, junior, accounting
– MeKenleigh White, junior, biochemistry
– Regina Woloshun, senior, biochemistry
– Kelsie Zoppetti, sophomore, undeclared

LAUGHLINTOWN (15655) – Brandon Snyder, senior, biology

LAWRENCE (15055) – Adam Burgh, sophomore, history

LEECHBURG (15656) – Rebecca Clark, sophomore, biology
– Rachel Hollinger, freshman, graphic design
– Laurel Zeigler, senior, psychology

LEWISBURG (17837) – Allison Friery, sophomore, communication

LIGONIER (15658) – Vincent Anto, senior, biochemistry
– Christopher Clements, senior, theology
– Sarah Ellenberger, sophomore, early childhood education
– Brett Kurpiel, junior, biology
– Kathryn Lang, freshman, undeclared
– Jesse Murray, sophomore, computing and information science

LITITZ (17543) – Gerald Ngo, freshman, biology

LOWER BURREL (15068) – Courtney Kaminski, senior, psychology
– Brittany Lambermont, senior, graphic design

LOYALHANNA (15661) – Megan Regula, senior, early childhood education
– Julie West, junior, early childhood education

MANNS CHOICE (15550) – Haleigh Easter, freshman, early childhood education

MCKEES ROCKS (15136) – Emily Daub, senior, psychology
– Jessica LaBuda, sophomore, psychology
– Moriah Taylor, sophomore, anthropology

MCKEESPORT (15131) – Reita Kline, senior, middle grade education
(15132) – Lana Bodner, senior, biology
– Dylan Winters, freshman, biology
– John Yost, sophomore, finance
(15135) – Julianne Bartko, junior, communication
– Robert Casturo, senior, management
– Michael Ferraton, junior, biochemistry

MCMURRAY (15317) – Margaret Welsh, sophomore, management

MERCER (16137) – Carissa Smith, senior, biochemistry

MEYERSDALE (15552) – Abigail Stahl, sophomore, undeclared

MONESSEN (15062) – Alexander Billy, senior, economics

MONONGAHELA (15063) – Donald Fakner, sophomore, finance
– Matthew Loftis, junior, early childhood education

MONROEVILLE (15146) – Emily Fisher, senior, physical therapy
– Jeffrey Heberling, freshman, history
– Jarrod Huska, senior, finance
– Michael Mackowick, junior, communication
– Thomas Mackowick, junior, communication

MOON TWP (15108) – Madeleine Bell, sophomore, biology
– Andrea Laffey, freshman, psychology

MOUNT PLEASANT (15666) – Luke D’Amico, senior, middle grade education
– Joseph Fearer, senior, mathematics
– Charles Fencil, senior, biochemistry
– Josiah Hartzler, junior, criminology, law and society
– Katelyn Nicklow, sophomore, accounting
– Taylor Nitkiewicz, junior, middle grade education
– Julie Shields, freshman, accounting
– Garrett Thomas, sophomore, chemistry
– Ryan Wagner, sophomore, marketing
– Adam Warburton, senior, physics
– Christina Whetzel, freshman, undeclared

MOUNTAIN TOP (18707) – Joel Kankiewicz, junior, music performance

MUNHALL (15120) – Bridget Synan, junior, English

MURRYSVILLE (15668) – Kylie Carlson, sophomore, business
– Nicholas Federline, senior, accounting
– JoElla Gearhard, senior, environmental science
– Thomas Sauk, senior, physics
– Maura Snyder, sophomore, psychology
– Allyson Vrcek, senior, early childhood education

NANTY GLO (15943) – Lauren Kasecky-Lardner, senior, biology

NATRONA HEIGHTS (15065) – Eric Bengel, freshman, history
– Jordan Bordonaro, freshman, mathematics/engineering
– Rachel Saxinger, senior, early childhood education
– Ashlee Snyder, sophomore, management

NEW ALEXANDRIA (15670) – Breana Liberoni, sophomore, accounting
– Samuel Morris, sophomore, mathematics/engineering
– Nathaniel Porter, junior, biochemistry
– Trisha Sheffler, senior, chemistry

NEW BRIGHTON (15066) – Julian Whalen, junior, computing and information science

NEW CASTLE (16101) – Darren Carone, freshman, chemistry
– Matthew Linebaugh, senior, marketing
(16105) – Peter Montini, senior, chemistry

NEW FLORENCE (15944) – Patrick Hewitt, senior, chemistry
– Clayton Nanassy, senior, mathematics
– Joseph Yusko, senior, economics and mathematics

NEW KENSINGTON (15068) – Kendra Anderson, sophomore, accounting
– Melissa Anderson, sophomore, biochemistry
– Julia-Lyndsay Fiore, junior, sociology
– Kathryn Klawinski, junior, middle grade education
– Marissa Smail, sophomore, biology
– Aaron Stein, junior, engineering science
– Zachary Zuck, junior, politics

NEW PARIS (15554) – James Farnan, freshman, biology

NEW STANTON (15672) – Joshua Molek, freshman, finance
– Charles Sever, sophomore, chemistry
– Mitchell Wade, senior, computing and information science

NEW WILMINGTON (16142) – Ryan Crawford, sophomore, undeclared

NORMALVILLE (15469) – Shelby Geary, senior, history

NORTH EAST (16428) – Hannah Becker, sophomore, biology

NORTH HUNTINGDON (15642) – Dominic Balestreri, freshman, physics
– Blair Bolden, junior, English
– Matthew Come, sophomore, finance
– Nicole Del Bene, sophomore, English
– Kathleen Dillon, junior, computing and information science
– Angela Fidazzo, junior, psychology
– Megan Gunkle, freshman, early childhood education
– Elijah Hewitt, sophomore, politics
– Zachary Ligus, senior, biochemistry
– Ryan Rozanski, senior, economics
– Amanda Traficante, junior, psychology
– Joshua Vasko, sophomore, bioinformatics
– Lacie Werner, sophomore, biology

NORTH VERSAILLES (15137) – Rebecca Martz, sophomore, criminology, law and society

NORTHERN CAMBRIA (15714) – Kelley Sedlock, junior, biology

OAKDALE (15071) – Shane Coyne, senior, early childhood education
– Emily Rosati, senior, English

OAKMONT (15139) – Christopher Burns, junior, chemistry

OIL CITY (16301) – Rachel Wheeler, freshman, studio arts

PATTON (16668) – Ashley Kovall, junior, biology
– Noelle Patrick, sophomore, biology

PERRYOPOLIS (15473) – Sawyer Palonder, sophomore, politics

PITTSBURGH (15202) – Michael Nolan, sophomore, business
(15203) – Samantha Pashel, senior, early childhood education
(15205) – Jennifer Desalvo, junior, biology
(15208) – Brett Pippens, senior, middle grade education
(15210) – Stacie Sikora, senior, English
– Kayla Stadelman, senior, psychology
(15212) – Emily Murtha, senior, early childhood education
(15215) – Zachary Jackson, sophomore, biology
(15216) – Katherine Luchini, sophomore, undeclared
– Luke Potenziani, junior, management
– Robert Tokarski II, senior, biochemistry
(15217) – Pasquale Gentile III, junior, marketing
(15220) – Justin Petrovich, senior, finance and mathematics
(15221) – Ashley Geese, sophomore, marketing
– Jada Pannell, sophomore, criminology, law and society
(15226) – Lindsay Richardson, senior, biology
(15228) – Chilufya Mashambe, freshman, accounting
– Helena Shoplik, junior, psychology
(15234) – Victoria Copenheaver, freshman, history
(15235) – Chantal Braziel, senior, music performance
– Nicholas Latterner, senior, accounting
– Kyanna Williams-Pate, sophomore, psychology
(15236) – Andrew Kavinsky, senior, early childhood education
– Gene Michael, senior, biology
– Theresa Nath, junior, psychology
– Alexander Schwartz, junior, engineering science
– Amanda Wrobleski, sophomore, pharmacy
(15237) – Ashley Darby, sophomore, communication
– Amanda Smith, sophomore, pharmacy
(15239) – Lauren Figurelli, junior, accounting
– Miranda Senchur, sophomore, communication
– Gina Valotta, sophomore, physical therapy
(15241) – Meghan Allwes, freshman, biology
– Caroline Cozma, senior, early childhood education
– Alaina D’Aloiso, sophomore, early childhood education
– Amanda Gans, senior, biology
– Kelsie Kidner, freshman, accounting
– Nathan McCormick, senior, management
– Timothy Oxenreiter, junior, communication
– Cara Thomson, freshman, psychology
(15243) – Grant Latus, senior, management
– Michael Thomas, sophomore, biology


READING (19609) – Michael Parisi, senior, theology
(19611) – Molly Ouchis, senior, early childhood education

RECTOR (15677) – Dakota Hutchinson, senior, biology
– Hailey Umbaugh, freshman, biochemistry

RIDGWAY (15853) – Linnea Stager, freshman, biology

ROBINSON (15949) – Seth Knapic, freshman, biochemistry

SAINT MARYS (15857) – Kylie Auman, senior, biology
– Danielle Catalano, senior, middle grade education
– Benjamin Daghir, senior, history
– Luke Daghir, senior, early childhood education
– Alissa Fleming, senior, psychology
– Anna Hoffman, senior, marketing
– Courtney James, senior, accounting
– Sara Krug, senior, communication
– Kathryn Ordiway, junior, English
– Scott Reichard, freshman, computing and information science
– Connor Rohrback, senior, biology

SALTSBURG (15681) – Calie Weimer, freshman, early childhood education

SARVER (16055) – John Howard, sophomore, chemistry
– Alexandra Mientus, senior, biology

SAYRE (18840) – Bruce Stropko, junior, physical therapy

SCHNECKSVILLE (18078) – Abigail Geisel, senior, communication

SCOTTDALE (15683) – Kathy Barcovtch, senior, early childhood education
– Ethan Crace, senior, chemistry
– Devin Kelley, sophomore, mathematics
– Shelby Poorbaugh, sophomore, psychology
– Sierra Wadyko, freshman, art education
– Cameron Wisniewski, senior, physics
– Rachel Zaffina, senior, early childhood education

SEWARD (15954) – Paige Pecora, junior, Spanish

SHOEMAKERSVILLE (19555) – Eric Houghton, senior, economics

SLIPPERY ROCK (16057) – Alex Brydon, junior, psychology

SOMERSET (15501) – Patrick Breen, junior, psychology
– Joseph Carroll, senior, English
– Kelsey Harris, senior, history
– Noah Hemminger, senior, mathematics/engineering
– Emily Satkovich, junior, biology


SOUTH PARK (15129) – Christopher Winkler, freshman, criminology, law and society

SPRING CHURCH (15686) – Evan Hrobak, senior, English
– Chelsey Stear, junior, environmental chemistry

SPRINGDALE (15144) – Leanne Lovasz, junior, sociology

STAHLSTOWN (15687) – Samuel Haseltine, sophomore, criminology, law and society
– Julie Kiser, senior, accounting

SUTERSVILLE (15083) – Brandon Holmes, junior, biology

TYRONE (16686) – Margret Miller, freshman, psychology

UNIONTOWN (15401) – Jillian Ciarrocchi, senior, early childhood education
– Ricardo Ezzi, senior, accounting
– Albert Marinich, senior, management
– George Muzika Jr., senior, communication
– Tyler Ruda, senior, middle grade education
– Alexis Zawelensky, junior, marketing

VALENCIA (16059) – Marla Crawford, senior, biology
– John Flynn, freshman, international business
– Meghan Smith, junior, psychology


VANDERBILT (15486) – Justin Teets, senior, political science

VANDERGRIFT (15690) – Wai-Lun Lin, junior, computing and information science
– Megan Paullet, freshman, early childhood education

VENETIA (15367) – Jacob Hoover, sophomore, biochemistry
– Kayla Howard, senior, biology

VINTONDALE (15961) – Samantha Fether, sophomore, marketing

WASHINGTON (15301) – Elisabeth Karnes, senior, history
– Chandra Koroly, senior, early childhood education
– Berton Miller, freshman, accounting

WEST ELIZABETH (15088) – James Miller, junior, mathematics

WEST NEWTON (15089) – Sarah Jara, senior, early childhood education
– Daniel Moore, junior, accounting

WEXFORD (15090) – Eric Auth, senior, communication
– Emily Johns, junior, accounting
– Maria Solomond, senior, computing and information science
– Rebecca Stark, sophomore, physician’s assistant
– Marco Zenz, senior, international business

WILLIAMSPORT (17701) – Anna Hillman, freshman, middle grade education

WINDBER (15963) – Lauren Fockler, senior, biology

WORTHINGTON (16262) – Gretchen Panchik, senior, English

YORK (17402) – David Butler, Jr., sophomore, communication
(17408) – Julia Hlavacik, junior, psychology

ZELIENOPLE (16063) – Kailey Dunmire, sophomore, history
– Andrew Razanauskas, senior, finance


ALASKA

ANCHORAGE (99516) – Alexander Emili, sophomore, finance


ARKANSAS

LITTLE ROCK (72202) – Taylor Wilkerson, sophomore, theology


ARIZONA

PHOENIX (85016) – Stephen Docherty, sophomore, communication


CALIFORNIA

SAN DIEGO (92130) – Brian Carpowich, sophomore, political science


CONNECTICUT

NEW MILFORD (06776) – Cassidy Dickinson, senior, psychology

NORTH HAVEN (06473) – Emma Hamling, junior, art education


FLORIDA

LUTZ (33558) – Alison Maurer, junior, Spanish

MIAMI (33186) – Jose Estevez, senior, criminology, law and society

SAINT AUGUSTINE (32086) – Margaret Loya, senior, management


ILLINOIS

ORLAND PARK (60462) – Kelsey Farrand, junior, sociology

 

INDIANA

GRANGER (46530) – Matthew Mackey, senior, environmental science


KENTUCKY

Lexington (40515) – Katherine Scanlon, senior, communication


MARYLAND

CROFTON (21114) – Jennifer Iacaruso, sophomore, undeclared
– Lisa Iacaruso, sophomore, biology

DERWOOD (20855) – Catherine Kohler, junior, communication

ELKTON (21921) – Charles Russo, sophomore, communication

FREDERICK (21702) – Nicholas Anderson, freshman, biochemistry
– Margaret Garvey, senior, biology

GLENWOOD (21738) – David Lebair, freshman, criminology, law and society

HAGERSTOWN (21740) – Carly Mazzone, sophomore, biochemistry
(21742) – Tanner Beal, senior, criminology, law and society
– John Donoghue, senior, biology
– Kevin Proctor, freshman, mathematics/engineering


MIDDLETOWN (21769) – Haley Farrie, freshman, biochemistry

OAKLAND (21550) – Raeslee Weimer, freshman, accounting

POTOMAC (20854) – Erika Anstead, senior, biology

ROCKVILLE (20850) – Sarah Wallerstedt, freshman, physical therapy

SYKESVILLE (21784) – Elizabeth Wieber, senior, chemistry

WOODSTOCK (21163) – Megan Lucas, senior, psychology


NEW JERSEY

JACKSON (08527) – Elizabeth Spoto, senior, management

MIDDLETOWN (07748) – Danielle Hathaway, freshman, studio arts

MILFORD (08848) – Amanda Lessig, freshman, pharmacy

NEWARK (07107) – Ilen Bernard, freshman, undeclared

RINGOES (08551) – Natalie Woodruff, senior, art education


NEW YORK

HICKSVILLE (11801) – Emily Tuszynski, sophomore, finance

NEW YORK (10036) – Aliethia McLeod, senior, biology

ROCHESTER (14616) – Anna Hubbel, senior, communication

WADING RIVER (11792) – Elizabeth Ross, sophomore, biology


NORTH CAROLINA

LEWISVILLE (27023) – Hayley Sullivan, junior, international business

NEWTON (28658) – Brody Ruffner, senior, psychology


OHIO

AVON LAKE (44012) – Jacob Sheehan, junior, philosophy and theology

BIG PRAIRIE (44611) – Jacob Boros, junior, history

BRECKSVILLE (44141) – Rachael Paszko, senior, biology

CONCORD (44077) – Meghan Lyden, freshman, environmental science

CORTLAND (44410) – Samantha Case, sophomore, economics

DOYLESTOWN (44230) – Laura Scroggins, sophomore, business

KENT (44240) – Sean Kretovics, senior, environmental science

OLMSTED FALLS (44138) – Jacqueline Swinerton, sophomore, theology

REYNOLDSBURG (43068) – Nicole Dunst, junior, philosophy and theology


RHODE ISLAND

WOONSOCKET (02895) – Danielle Guindon, junior, psychology


VIRGINIA

CHANTILLY (20151) – Patrick Kenna, senior, management

FAIRFAX (22033) – Jonathan Vega, senior, computing and information science

LEESBURG (20176) – John Meyerhofer, junior, chemistry

LORTON (22079) – Bennett Summers, senior, computing and information science
– Austin Summers, senior, marketing

MC LEAN (22102) – Alexandra Lahoud, freshman, theology


WASHINGTON

KENMORE (98028) – Molly McCloskey, senior, biology


WEST VIRGINIA

CHARLES TOWN (25414) – Hannah Galvin, sophomore, early childhood education
– Thomas McKee, sophomore, physics

HARPERS FERRY (25425) – Emily Davis, junior, history

WESTOVER (26501) – Sarah Riffon, sophomore, theology


CHINA

NANJING (Jiangsu) – Muyang Li, freshman, management

---

Follow us on Twitter: @MySaintVincent
Like us on Facebook:
http://www.facebook.com/SVCAdmission  

PR2014-038