LATROBE, PA – Six-hundred fifty-seven students were named to the Dean's List of Saint Vincent College for the spring 2021 semester, according to Dr. John Smetanka, Vice President for Academic Affairs. In order to qualify for the Dean's List, a student must achieve a semester grade point average of 3.5 or better out of a possible 4.0.
The hometowns of members of the Dean’s List represented 19 states and six foreign countries including Alaska, California, Colorado, Connecticut, Washington, D.C., Delaware, Florida, Idaho, Kentucky, Maryland, New Hampshire, New Jersey, New York, Ohio, Pennsylvania, Texas, Vermont, Virginia, West Virginia, Argentina, The Bahamas, Bolivia, China, Hungary and Italy.
Students are listed according to their hometown residence. Each name is followed by the student's academic major(s).
PENNSYLVANIA
ACME (15610)
- Carlie Neiderhiser, engineering
- Kimberly Weinman, business data analytics
ALIQUIPPA (15001)
- Carly Belich, middle grade education
- Rebekah Kohser, psychology
- Marisa Metropoulos, early childhood education
ALLENTOWN (18103)
- Eric Pennella, engineering
ALLISON PARK (15101)
- Callum Babbs, computer science
- Alyson Frank, mathematics education
- Anna Shields, biology
ALTOONA (16601)
- Taylor Berardi, mathematics
- John Duffy, accounting and finance
- Alicia Nicolini, criminology, law and society
- Maura Skelley, communication
(16602)
- Savannah Peterson, nursing
- Olivia Williams, Criminology, Law and Society
- Julia Wise, English
AMBRIDGE (15003)
- Anthony Berardelli, mathematics/engineering
- Rebekah Bollman, criminology, law and society
- Gabrielle Milcoff, history
ANNVILLE (17003)
- Andrew Speraw, finance
APOLLO (15613)
- Alexander Ferraro, management
- Kathryn Kell, music
- Kiarra Polke, management
AVELLA (15312)
- Sarah Maidment, biology
AVONMORE (15618)
- William Smartnick, accounting
BADEN (15005)
- Bethany Fritsch, communication and theology
BEAVER FALLS (15010)
- Katherine Senior, early childhood education
BEDFORD (15522)
- Isaac Little, business data analytics
- Allison Straub, early childhood education
BELLE VERNON (15012)
- Malayna Coddington, nursing
- MacKenzie Ursiny, integrated science
BELLEFONTE (16823)
- Jeremiah Stickles, computer science
BERNVILLE (19506)
- Samantha Headley, management
BETHEL PARK (15102)
- Joseph Corne, communication
- Lindsay Laverty, English
- Megan Manion, communication
- Caroline Rooney, early childhood education
BIGLERVILLE (17307)
- Elizabeth Bramble, public history
BLAIRSVILLE (15717)
- Kayla Bertolino, accounting
BOALSBURG (16827)
- Isabel Sicree, English
BRADFORD (16701)
- Clare Mulcahy, biology
BRIDGEVILLE (15017)
- Francis Kusler, business economics
- Zachary North, biology
- Julia Sarnowski, accounting
BUTLER (16001)
- Mercedes Belch, early childhood education
- Morgan Constantino, early childhood education
- Abigail Kyle, sociology
- Emilee Nedz, psychology
- Steven Patterson, economics and mathematics
(16002)
- Monica Gourley, integrated science
CADOGAN (16212)
- Madelyn Cornman, biology
CANONSBURG (15317)
- Ashley Baker, criminology, law and society
- Sarah Centore, biology
- Joshua Dailey, undeclared
- Cameron Hyde, accounting
- John Martin, biology
- Kevin Martin, business economics and politics
- Lane Wilkerson, cybersecurity
CARLISLE (17013)
- Elizabeth Hall, accounting
- William Schiffer, finance
CARMICHAELS (15320)
- Kaleb Wilson, politics and history
CARNEGIE (15106)
- Lillian Chabala, digital art and media
- Henrietta O’Brien, criminology, law and society
CHAMBERSBURG (17202)
- Madison Starliper, art education
CHAMPION (15622)
- Brittany Prinkey, criminology, law and society
CHARLEROI (15022)
- Caileigh Bolin, criminology, law and society
CHESWICK (15024)
- Hannah Irvine, management
CLARIDGE (15623)
- Brady Adamson, history education
CLYMER (15728)
- Jonah Vaglia, biochemistry
CONNELLSVILLE (15425)
- John Crocetti, finance and music
- Anthony Pouliot, computer science
- Annie Trader, communication
CORAOPOLIS (15108)
- Christina Sible, accounting
CRABTREE (15624)
- Dominic Defabo, international business
CRANBERRY TOWNSHIP (16066)
- Nicole Buchek, theology and history
- Joshua Henn, management
- Andrew Kunz, finance
CRESSON (16630)
- Edward Muriceak, management
DAVIDSVILLE (15928)
- Sarah Alesantrino, management
DELMONT (15626)
- Zachary Armentrout, finance and mathematics
- Courtney Mattucci, biology
- Rebecca Preston, digital art and media
- Kendyl Silvestri, early childhood education
- Benjamin Wohlin, finance
DERRY (15627)
- Jake Buhite, computer science
- Wesley Buhite, nursing
- Alaina Dorazio, biology
- Ava Dorazio, biology
- Logan Seybold, history education
- Haley Smolleck, biology
DINGMANS FERRY (18328)
- Joel Loomis, accounting
DOWNINGTOWN (19335)
- Luke Mich, communication
DUBOIS (15801)
- Maia Cogley, integrated science
- Hannah Miller, biology
- Rachel Miller, finance
DUNCANSVILLE (16635)
- Nathan Bettwy, accounting
- Kristin Neeley, biochemistry
- Triston Odroneic, biology
DUNLEVY (15432)
- Maria Claybaugh, communication
DUQUESNE (15110)
- Stephanie Weinskovich, biology
EAST MCKEESPORT (15035)
- Brandon Hallick, communication
EBENSBURG (15931)
- Timothy Morris, integrated science
EIGHTY FOUR (15330)
- Vincent Lombardi, undeclared
- Conrad Pearson, biology
- Brennan Valladares, communication
ELIZABETH (15037)
- Blake Bollman, integrated science
EMLENTON,(16373)
- Taylor Geer, integrated science
ENON VALLEY (16120)
- Noah Goehring, accounting
ERIE (16508)
- Ashley Cyparski, nursing
EXPORT (15632)
- Evan Portman, history education
- Jordan Sabol, business data analytics
FAIRCHANCE (15436)
- Catriona Nelson, computer science
FAIRFIELD (17320)
- Ellie Powell, digital art and media
- Madison Powell, history and theology
FALLS CREEK (15840)
- Riley Assalone, psychology
FINLEYVILLE (15332)
- Delaney Fox, politics
- Evan Rega, management
FRIEDENS (15541)
- Sarah Helsel, biology and English
GARRETT (15542)
- Josie Knopsnyder, psychology
GEORGETOWN (15043)
- Casey Jones, accounting
GETTYSBURG (17325)
- Kelsey Myers, marketing
- Kaitlin Repp, politics
GIBSONIA (15044)
- Alissa Beam, biochemistry
- Cassidy Hartle, cybersecurity
- Robert Necciai, politics
- Camden Sarver, finance
GLENSHAW (15116)
- Lauren Miller, middle grade education
GRAMPIAN (16838)
- Madison Weber, psychology
GRANTVILLE (17028)
- Tanisha Grewal, biology
GREENSBURG (15601)
- David Ammons, marketing
- Colleen Ankney, early childhood education
- Christa Answine, accounting
- Caterina Arcara, psychology
- Maria Arcara, computer science and mathematics
- Laura Aston, chemistry education
- Paul Baker, cybersecurity
- Joshua Baumann, history education
- Jonathan Borbonus, mathematics/engineering
- Robert Borbonus, management
- Connie DiFrancesco, studio art
- Ella DiFulvio, nursing
- Brooke DiLascio, psychology
- Anna Donofrio, integrated science
- Nicholas Driscoll, chemistry
- Nolan Fraicola, mathematics
- Lauren Galbraith, bioinformatics
- Emily Giallonardo, early childhood education
- Jesse Gillespie, criminology, law and society
- Sydney Green, engineering
- Hannah Haubrick, accounting
- Rachael Heater, management
- Mary Heberling, English
- Reed Hipps, mathematics education
- Madeline Huey, psychology
- Mei Jenkins-Andrews, biology
- Jakob Kalp, communication
- Ethan Kammerer, early childhood education
- Alan Lazar, mathematics
- Madeline Leasure, marketing
- Grace Leonard, biology
- Katherine Leonard, accounting
- Sarah Lukacs, nursing
- Colten McCutcheon, finance
- Scott Meyers, biology
- Joseph Moyer, computer science
- Tristan Moyer, finance
- Brennen Novotney, biochemistry
- Ryan Ohler, undeclared
- Shelley Ohler, management
- Sarah Pasko, liberal arts
- Jessica Persin, biology
- Olivia Persin, mathematics and computer systems
- Angela Popovich, psychology
- Jacob Rzempoluch, psychology
- Andrew Scott, environmental science
- Joseph Shrum, criminology, law and society
- Matis Stephens, digital art and media and studio art
- Antonia Sunseri, biology
- Kelsey Tobin, biology
- Justin Wright, management
- John Yeckley, information systems
GREENVILLE (16125)
- Sarah DelMaramo, English
- Madeline Mutinelli, biochemistry
HARMONY (16037)
- Elanda Batykefer, communication
HARRISBURG (17111)
- Alex Legge, management
(17112)
- Emily Bosche, mathematics and psychology
HARRISON CITY (15636)
- Brett Andreani, nursing
- Tyler Chrise, integrated science
- Elio DaPos, accounting
HERSHEY (17033)
- Jackson Vargo, finance
HOLLIDAYSBURG (16648)
- Dominic Georgiana, management
- Giana Georgiana, biology
- Nicholas Helsel, biology
HOMER CITY (15748)
- Ashley Aloi, marketing
- Carter Cavalier, undeclared
- Abigayle Ginter, psychology
- Jennifer Silvis, psychology
HOMESTEAD (15120)
- Erin Brody, English
- David Bujdos, engineering
HUMMELSTOWN (17036)
- Mario Allegrini, communication
IMPERIAL (15126)
- Taylor Johnson, early childhood education
- Emma Palombia, early childhood education
INDIAN HEAD (15446)
- William Varesio, English
INDIANA (15701)
- Joseph Bujdos, mathematics/engineering
- Ashlee Graham, accounting
- David Josephson, management
- Taylor McCunn, middle grade education
- Shane Moran, biology and theology
- Julie Pittman, communication
- Evan Ray, finance and accounting
IRWIN (15642)
- Alexandra Dillner, middle grade education
- Dylan Kantz, accounting
- Gavin Louch, business
- Emily Moretton, management
- Alyssa Mountan, English
- Hanna Pavsek, biochemistry
- Nicholas Rega, philosophy and English
- Nathan Salera, marketing
JEANNETTE (15644)
- Emma Andrasko, accounting
- Makenzee Knott, English
- John Meneghini, physics
- Jake Mortimore, mathematics/engineering
- Abigail Pohl, biology
- Christopher Risnear, biology
- Abby Stull, nursing
- Lauren Turkovich, undeclared
JEFFERSON HILLS (15025)
- Madelyn Callahan, marketing
JOHNSONBURG (15845)
- Lindsey Kocjancic, biology
JOHNSTOWN (15905)
- Haley Cannada, management
- Anne Gritzer, art education
- Maeve Milligan, international business
- Emma Piro, mathematics education
- Brianna Saylor, politics
(15906)
- Haley Bicko, psychology
- Katelyn Harrison, integrated science
KANE (16735)
- Matthew Boyer, politics
- Ella Marconi, liberal arts
KINGSTON (18704)
- Samantha Kresefsky, psychology
LANCASTER (17602)
- Salvatore Zuber, mathematics/engineering
(17603)
- Abigail Claus, liberal arts
- Devin McMahon, management
- Julie Reichert, psychology
LATROBE (15650)
- Anthony Boldurian, cybersecurity
- Chelsey Bolish, early childhood education
- Ashlynn Bryer, accounting
- Kenzie Burd, accounting and finance
- Cameron Cox, cybersecurity
- Ethan Cox, management
- Anna Doelling, biology
- Nickolas Downey, cybersecurity
- Kolony Hauser, communications
- Kethrie Heasley, data science
- Taylor Hochard, finance
- Levi Keys, politics
- Isaac Kuhns, criminology, law and society
- Genevieve LaFosse, communication
- Adam Liske, nursing
- John Ludvik, finance
- Isabelle Machado, biology
- Kathleen Mucci, liberal arts
- Amanda Mylant, early childhood education
- Therese Oldenburg, public history
- Mary Person, biology
- Joslyn Rodell, history and anthropology
- Curtis Schrack, computer systems and data science
- Joshua Secrist, cybersecurity
- Aimee Siecinski, psychology
- Jennifer Singer, early childhood education
- Zachary Smith, physics
- Dominic Ulicne, accounting
- Aiden Vallorani, history education
- Brenna Vallorani, psychology
- Anthony Vanden Berk, computer systems
- Anthony Vanderelli, engineering
- Collin Wilson, English
- Lauren Zalich, marketing
LEECHBURG (15656)
- Taylor Fairman, early childhood education
- Shane Haugh, health science
LEHIGHTON (18235)
- Michael Stasko, criminology, law and society
LEMONT FURNACE (15456)
- Kolby Hanan, biology
- Emily Rohm, biology
LEOLA (17540)
- Bradley Bair, marketing
LEWISBURG (17837)
- Samuel Bringman, physics
LIGONIER (15658)
- Taylor Allison, early childhood education
- Taylor Hall, criminology, law and society
- Ayden Kelley, accounting
- Andrew Klein, physics
- Emily Lentz, biology
- Wade Rashilla, finance and mathematics
- Hannah Rudy, engineering
- Brandon Silvis, biochemistry
- Clair Sirofchuck, English and studio art
- Wyatt Stouffer, environmental science
LINDEN (17744)
- Joshua Bonislawski, nursing
LORETTO (15940)
- Shyan Yahner-Golby, psychology and sociology
LOWER BURRELL (15068)
- Alison Moret, accounting
LUXOR (15662)
- Maria Hood, liberal arts
MARS (16046)
- Cynthia DeMaio, early childhood education
MARTINSBURG (16662)
- Luke Thomas, criminology, law and society
MCDONALD (15057)
- Emily Potts, finance
- William Radan, communication
- Justin Vezzi, information systems
- Jonas Wudkwych, engineering
MCKEESPORT (15132)
- Rebekahk Reist, early childhood education
(15133)
- Bret Bowling, marketing
(15135)
- Kaylee Ludwick, integrated science
MCMURRAY (15317)
- Troy Dailey, finance
MEADVILLE (16335)
- Georgeann Volna, marketing
- Lucille Volna, management
MECHANICSBURG (17055)
- Madelyn Montefour, studio art and digital art and media
- Erica Smiley, early childhood education
MERCER (16137)
- Ashely Shoemaker, accounting
MONACA (15061)
- Angel Scalamogna, English
MONONGAHELA (15063)
- Alexander Bottino, finance
MONROEVILLE (15146)
- Gustavo Campos, mathematics/engineering
- Phillip Costa, biology
- Katarina McCaffrey, biochemistry
- Connor McCune, nursing
- Amanda Pugliano, integrated science
- Michael Waros, business economics
MONTOURSVILLE (17754)
- Aleksandr Kraft, economics and mathematics and business economics
MOON TOWNSHIP (15108)
- Sydney Campbell, biology
- Kateri Strub, English
MOUNT PLEASANT (15666)
- Arthur Bartlow, engineering
- Andrew Gamrat, accounting
- Keith Kalp, environmental science
- Emily Kraisinger, mathematics/engineering
- Sydney Mizikar, nursing
- Jessica Pendrick, digital art and media
- Graham Shotts, computer systems
- Allie Shreffler, environmental science
- Gage Smith, information technology
- John Yester, mathematics education
MURRYSVILLE (15668)
- Anthony Cardillo, information technology
- Christian Ciecierski, biochemistry and engineering
- Maggie Klingensmith, early childhood education
- Natalie Lamagna, environmental science
- Justin Massetto, music performance
- Philip Pavlick, computer systems
- John Poling, liberal arts
- Brie Prodanovich, engineering
- Brandon Reno, engineering
- Julia Snyder, English and communication
- Brendan Thiele, business
- Ethan Yant, mathematics/engineering
NATRONA HEIGHTS (15065)
- Ethan Gillette, accounting
- Stephen Selden, accounting
- Abigail Uhrinek, biology
- Cristofer White, management
- Megan Zimmerman, nursing
NEW ALEXANDRIA (15670)
- Abigail Bodner, biology
- Carly Bodner, studio art
- Caleb Rullo, nursing
NEW CASTLE (16101)
- Anthony Campoli, biology
(16105)
- Caitlyn Figuly, management
- Catherine Kwiat, biology
NEW CUMBERLAND (17070)
- Scott Root, history education
- Karleigh Wayne, psychology education
NEW FLORENCE (15944)
- Thomas Syphan, biochemistry
NEW KENSINGTON (15068)
- Noah Aftanas, communication
- Nicholas Banko, mathematics/engineering
- Dominik Bayne, finance and mathematics
- Madison Hill, biology
- Madilyn Thompson, anthropology and communication
NEW STANTON (15672)
- Michael Malone, psychology
NICKTOWN (15762)
- Randall Pawlowski, philosophy and theology
NORTH APOLLO (15673)
- Nicollae Crawford, biology
NORTH HUNTINGDON (15642)
- Devin Barrett, biology
- Danielle Chorba, biochemistry
- Shaylin Craycraft, early childhood education
- Margaret Edwards, business
- Jessica Gibson, biology
- Lauren Hartner, art education
- Cameron Klos, cybersecurity
- Aaron Kuhn, accounting
- Kelsy Levendosky, nursing
- Dustin Logue, management
- Marie Matt, marketing
- Ryan McDermott, management
- Noah Miller, engineering
- Luke Wilson, management
NORTH VERSAILLES (15137)
- Cory Holland, early childhood education
- Jessica Stevenson, management
- Austin Tirpak, management
OAKMONT (15139)
- Thomas Krusinski, information systems
- Marina Paulone, psychology
PALMYRA (17078)
- Kelsey Sanborn, psychology
- Shealyn Trostle, nursing
PARKER (16049)
- Arika McCall, marketing
PATTON (16668)
- Erin Choby, biology
- Samantha Hilyer, liberal arts
- Patrick Hoover, engineering
- Taylor Mihalow, health science
PERRYOPOLIS (15473)
- Dylan Slebodnik, history education
PITTSBURGH (15147)
- Angelo Celani, studio art
(15203)
- Zachary Kuzel, engineering
(15205)
- Robert Gigliotti, biology
- Katherine Kozy, mathematics
(15216)
- Marissa Matts, early childhood education
- Nicole Reyes, anthropology
(15217)
- Benjamin Tepe, history education
(15218)
- Mathew Visconti, criminology, law and society
(15220)
- Lauren Gamble, communication
- Thaddeus Maida, management
(15221)
- Michael Cella, biology
- Sanaa Langford, biology
- David Marshall, early childhood education
(15223)
- Grace Tavitas, engineering
(15226)
- Rachel McGough, psychology
(15227)
- Anna Betz, early childhood education
(15229)
- Hannah Schilpp, biochemistry
(15235)
- Brianna Kraus, psychology
- Matthew Limbacher, marketing
(15236)
- Mary Andreola, biology and music
- Rachel Andreola, mathematics
- Anthony Cancilla, accounting
- Samuel Cancilla, accounting
- Margaret Hines, biology
- Abbey Larkin, management
- Jaclyn Lorkovic, English
- Samantha Rogers, communication
- Aimee Stillwagon, English education
(15237)
- Emme Cikins, accounting
- Helen Kish, engineering
- Jacob Losco, computer systems
(15238)
- Ian Tracey, biology
(15239)
- Joshua Boland, biology
- Caitlyn Chirdon, middle grade education
- Daniel Cocca, computer systems
- Karen Dopico, history education
- Madelaine Quarles, psychology
- Michael Schollaert, communication
(15241)
- Lauren Connors, early childhood education
- William Mallah, physics
- Isabella Molinaro, biology
- Kathleen Oxenreiter, communication
- Aaron Stephan, early childhood education
- Victoria Viola, communication
(15243)
- Luciana Polk, early childhood education
PLEASANT UNITY (15676)
- Levi Baum, history education
PORTAGE (15946)
- Allison Smith, environmental science
PULASKI (16143)
- Sydney Gurneal, mathematics
READING (19610)
- Laura Horn, history education
(19611)
- Diego Marmolejos, psychology
RED LION (17356)
- Joseph Heldrich, politics
RIDGWAY (15853)
- Olivia Matha, marketing
- Emily Prencipe, integrated science
ROARING SPRING (16673)
- Cameron Norris, criminology, law and society
ROBINSON (15949)
- Kyle Silk, nursing
ROSSITER (15772)
- Seth White, physics and mathematics
ROSTRAVER TOWNSHIP (15012)
- Anne DeForest, nursing
- Lauren Makovics, biology
RUFFS DALE (15679)
- Logan Getchey, biology
- Ashton Norton, psychology
- Peyton Norton, criminology, law and society
- Ryan Patricio, biology
SALTSBURG (15681)
- Raven Clawson-Marshall, criminology, law and society
- Sarah Martin, liberal arts
- Troy Montgomery, management
SARVER (16055)
- Austin Kemp, nursing
- Hannah Mason, integrated science
SAXONBURG (16056)
- Mackenzie Moretti, biology
- Cayla Smith, integrated science
SCENERY HILL (15360)
- Jada Davenport, health science
SCOTTDALE (15683)
- Gretchan Baker, criminology, law and society
- Abigail Bashioum, history
- Cristine Shields, physics
SEWARD (15954)
- Nicole Fratrich, English
SEWICKLEY (15143)
- Nathaniel Jernigan, cybersecurity
SLIPPERY ROCK (16055)
- Braith Kiser, biology
SMITHFIELD (15478)
- Lauren Diamond, biology
SOMERSET (15501)
- Sara Basala, biochemistry
- Shaye Beeman, digital art and media
- Zoe Leasock, biology and English
- Madisyn Mostoller, nursing
SOUTH PARK (15129)
- Mary Petruska, undeclared
ST. MARYS (15857)
- Maria Hoh, politics
- Rachel Keller, biology
- Sophie Neubert, English
- Kira Pesce, nursing
- Frank Singer, finance and management
- Marcella Smith, early childhood education
- Kendra Smithbauer, marketing
STRASBURG (17579)
- Sara Mills, biology
TARENTUM (15084)
- Shea Robson, accounting
TITUSVILLE (16354)
- Laird Stover, management
TORRANCE (15779)
- Chloe Wolford, psychology
TRAFFORD (15085)
- Antonio Ferraro, business data analytics
- Brittney Manuppelli, English
- Paul Ragan, finance
- Virginia Reynolds, undeclared
- Amanda Serapiglia, biochemistry
TURTLE CREEK (15145)
- Jacob Holleran, psychology and philosophy
UNIONTOWN (15401)
- Serena Chapman, psychology
VENETIA (15367)
- Sydney Peretin, communication
- Patrick Tolan, middle grade education
- Zichen Zhu, business economics
VINTONDALE (15961)
- Derek Fether, criminology, law and society
VOLANT (16156)
- Savanah Gerstnecker, biology
WAMPUM (16157)
- Bret Eaton, communication
WARRENDALE (15086)
- Cara Garland, integrated science
WASHINGTON (15301)
- Shayela Harmon, criminology, law and society
WEEDVILLE (15868)
- Nicolas Williams, finance
WEST MIDDLESEX (16159)
- Myrissa Donaldson, theology and communication
WEST MIFFLIN (15122)
- Lauren Dague, early childhood education
- Audra Griffin, psychology
WEST NEWTON (15089)
- Grace Luikart, mathematics
- Madison Nuttall, biology
- Emily Vargo, environmental science and philosophy
- Alexas Wilson, finance
WESTMORELAND CITY (15692)
- Rachel Shemony, communication
WEXFORD (15090)
- Mary Anand, biochemistry
- Thomas Anand, biochemistry
- Abigail Skundrich, early childhood education
- Alana Winkler, communication
WHITE OAK (15131)
- Amanda Michel, engineering
- Rebecca Miller, finance
- Kelsie Patton, anthropology and public history
- Tyler Schuetz, history
WINDBER (15963)
- Joseph Choby, computer systems
- Zachary Choby, mathematics education
- Bailey Wojcik, communication
WRIGHTSVILLE (17368)
- Emily Snyder, marketing
YORK (17403)
- Paul Dick, marketing
(17404)
- Adam Bricker, finance
- Julia Mathias, studio art
(17408)
- Jordan Billet, criminology, law and society
ZELIENOPLE (16063)
- Nicholas Duer, finance
ALASKA
COPPER CENTER (99573)
- Nicole Friendshuh, liberal arts
CALIFORNIA
POMONA (91768)
- Adam Meneses, biology
- Anthony Meneses, criminology, law and society
COLORADO
ELIZABETH (80107)
- Thesesa Fletcher, English and communication
CONNECTICUT
CLINTON (06413)
- Sofia Sicignano, psychology
WASHINGTON, D.C. (20011)
- Zakiya Moses, communication
DELAWARE
CLAYMONT (19703)
- Samantha Blevins, sociology
LEWES (19958)
- Antonia DeBastiani, engineering
FLORIDA
CAPE CORAL (33914)
- Nathaniel Rizza, engineering
ROCKLEDGE (32955)
- Jacklyn Koehler, communication
IDAHO
POST FALLS (83854)
- Sophie Steiner, psychology
KENTUCKY
CRESTWOOD (40014)
- Michael Schulte, philosophy
MARYLAND
ABINGDON (21009)
- Madison Kozera, English
ADAMSTOWN (21710)
- Elizabeth Crockett, psychology
ARNOLD (21012)
- Jay Ryan-Sammons, psychology
- Rebecca Tosoni, early childhood education
BALTIMORE (21212)
- Clay Trimble, English
(21236)
- Cameron Yoder, sports management
BEL AIR (21015)
- Abigail Brannon, early childhood education
BELTSVILLE (20705)
- Lynn Marie Vaughan, computer science
CATONSVILLE (21228)
- Sarah O’Toole, environmental science
CLARKSVILLE (21029)
- Cory Northrup, psychology
CROFTON (21114)
- Tyrique Anderson, psychology
- Keila Lobos-Hernandez, English
EDGEWOOD (21040)
- Kristyan Hahn, mathematics education
EMMITSBURG (21727)
- Brendan Bozick, communication
ESSEX (21221)
- Kyle Watson, integrated science
FREDERICK (21702)
- Theresa Wagner, psychology
GLEN BURNIE (21060)
- Garrett Miller, theology and psychology
(21061)
- Joy Pontzer, psychology
HAGERSTOWN (21742)
- Sean Callahan, accounting
- Adam Harbert, biology
- Saige Vipond, chemistry
HANCOCK (21750)
- Devon McCarty, biology
JARRETTSVILLE (21084)
- Ryan O’Leary, environmental science
KENSINGTON (20895)
- Lucia Johnson, biology
LEONARDTOWN (20650)
- Marion D’Aurora, integrated science
MECHANICSVILLE (20659)
- Caleb Bouch, mathematics/engineering
MILLERSVILLE (21108)
- Desmond Stone, history
MOUNT AIRY (21771)
- Kyra Lipetzky, English and marketing
MYERSVILLE (21773)
- Keirstin Renninger, early childhood education
OAKLAND (21550)
- Rachel Reams, accounting
- Gertrude Tesar, history education
ODENTON (21113)
- Anthony Caporale, economics and English
- Austin Slye, business economics
REISTERSTOWN (21136)
- Ashley Jimenez, digital art and media
SILVER SPRING (20905)
- Chinazaekpere Madu, accounting
SMITHSBURG (21783)
- Joel Martirano, history education
STEVENSVILLE (21666)
- Josephine Smith, public policy
SUITLAND (20746)
- Brianna Carter, integrated science
TAKOMA PARK (20912)
- Nicola DiPaul, biology
THURMONT (21788)
- Alyssa Baker, biology
- Hunter Grimes, communication
TOWSON (21204)
- Olivia Grogan, English
WALDORF (20601)
- Margaret Sullivan, music performance
- Moira Sullivan, anthropology
WALKERSVILLE (21793)
- Michael Pollak, criminology, law and society
WINDSOR MILL (21244)
- Juliana Donaldson, psychology
NEW HAMPSHIRE
CENTER TUFTONBORO (03816)
- Christopher Komst, history
NEW JERSEY
AUDUBON (08106)
- Alexis Chittum, art education
FLEMINGTON (08822)
- Parker Bowser, philosophy and theology
LONG BRANCH (07740)
- Estefany Sierra-Cisneros, biology and Spanish
MONROE TOWNSHIP (08831)
- Sean Sosnak, criminology, law and society
NEW PROVIDENCE (07974)
- Elise Debrot, early childhood education
NEWARK (07102)
- Andres Mateos Carrion, engineering
(07104)
- Kevin Jackson, philosophy
WEST ORANGE (07052)
- David Rahaman, English
NEW YORK
AMHERST (14226)
- Samuel Butler, cybersecurity
CHESTER (10918)
- Debra Pietranico, criminology, law and society
HOUGHTON (14744)
- Jonathan Meilaender, politics
MEMPHIS (13112)
- Christopher Maier, philosophy and politics
PERRY (14530)
- Claire Crater, finance
PITTSFORD (14534)
- Sydney Ball, biology
STATEN ISLAND (10301)
- Patrick Dashe, management
SYRACUSE (13214)
- Sarah Pritts, early childhood education
(13220)
- Robert Horak, accounting
OHIO
BLOOMINGDALE (43910)
- Thomas Franey, criminology, law and society
BOSTON HEIGHTS (44236)
- Zachary Mammana, marketing
CANFIELD (44406)
- Arielle Kreuzwieser, graphic design
- Jeremy Kreuzwieser, undeclared
CLEVELAND (44126)
- Jacob Crestani, biology
(44134)
- Isaac Pesicka, communication
HUBBARD (44425)
- Cassandra Murcko, early childhood education
LEWIS CENTER (43035)
- Judith Purdy, early childhood education
LOUISVILLE (44641)
- Justina Sirohman, finance
LYNDHURST (44124)
- Timothy Shean, accounting
MENTOR (44060)
- Courtney Maffit, communication
OLMSTED FALLS (44138)
- Madison Marsico, early childhood education
PATASKALA (43062)
- Cara Luallen, engineering
STRONGSVILLE (44149)
- Perpetua Fischer, early childhood education
SUNBURY (43074)
- Kaitlyn Morrison, history education
TERRACE PARK (45174)
- Elizabeth Elin, theology and English
WARREN (44483)
- Bruce Johnson, engineering
TEXAS
CONROE (77384)
- Nicholas Abegg, computer systems
SPRING (77379)
- Noah Plappert, biology
TEXARKANA (75503)
- William McClellan, history
VERMONT
NORTHFIELD (05663)
- Ruth Milne, chemistry
VIRGINIA
BRISTOW (20136)
- Eileen Lynch, anthropology
CHESAPEAKE (23320)
- Victoria Shilts, criminology, law and society
CLIFTON (20124)
- Ethan Cavin, biochemistry
DALEVILLE (24083)
- Kyle Coombe, criminology, law and society
DULLES (20189)
- Suki Rowden, nursing
FREDERICKSBURG (22407)
- Christina Mulloy, liberal arts
HENRICO (23231)
- Alexis Ohree, communication
LEESBURG (20176)
- Mary Maceda, engineering
MANASSAS (20110)
- Raymond Kenna, business
ROANOKE (24018)
- Nelson Etuk, sociology
SPOTSYLVANIA (22553)
- Elizabeth Fitzgerald, marketing
SPRINGFIELD (22150)
- Hugo Cruz Martinez, communication
(22152)
- Mark Locke, criminology, law and society and sociology
STAFFORD (22554)
- Micah Harris, integrated science
STERLING (20165)
- John Hurley, biology
VIRGINIA BEACH (23454)
- Alexandra Gronski, criminology, law and society
WARRENTON (20186)
- Bridgette Gorg, environmental science
WATERFORD (20197)
- Sophia Livelsberger, biochemistry
WINCHESTER (22603)
- Miriam-Moira Donovan, digital art and media and philosophy
WOODBRIDGE (22193)
- Catherine Votovich, history education
WEST VIRGINIA
BUCKHANNON (26201)
- Dowry Snyder, criminology, law and society
ELKINS (26241)
- Brayden Davis, mathematics/engineering
HARPERS FERRY (25425)
- Jacob Chadwick, cybersecurity
PARKERSBURG (26101)
- Benjamin Menarchek, biology
SHEPHERDSTOWN (25443)
- Matthew Bertone, psychology
ARGENTINA
BUENOS AIRES (1428)
- Matias Bugallo, economics
THE BAHAMAS
FREEPORT (F-40746)
- Kristofer Smith, engineering
BOLIVIA
SANTA CRUZ
- Joel Quiroz Mansilla, business economics
CHINA
BEIJING (100096)
- Ruihan Dong, accounting
(101121)
- Yigeng Feng, philosophy and theology
QINGDAO (266000)
- Haoyu Wang, economics and mathematics
HUNGARY
BUDAPEST (1048)
- Bertalan Papp, biology
ITALY
MILANO (20135)
- Lorenzo Nave, integrated science
---
**The official Spring 2021 Dean's List is available in the Office of the Registrar**
---